عمل هیستروسکوپی یک تست تشخیصی برای مشاهده داخل رحم و تشخیص مشکلات احتمالی آن است. در این روش تشخیصی، دستگاهی مشابه تلسکوپ مجهز به فیبر نوری وارد دهانه رحم می‌شود. از آنجا که دهانه رحم باید باز شود تا این دستگاه وارد شود، در نتیجه متخصص از بی حسی موضعی و یا بیهوشی سبک در این روش استفاده می‌کند. بدین ترتیب بیمار درد خاصی حین تست متحمل نمی‌شود. اما هزینه این تست در بیمارستان‌های خصوصی کشور چقدر است؟ این تست چه مزایا و معایبی دارد؟‌

امروز در این مطلب از وب سایت رسمی دکتر آزاده حسینی، متخصص زنان و زایمان، به بررسی عمل هیستروسکوپی، هزینه و نحوه انجام آن‌ می‌پردازیم. اگر شما نیز قصد انجام این تست‌ را دارید و یا توسط پزشک به انجام آن ارجاع داده شده‌اید، می‌توانید با این مطلب از وب سایت دکتر آزاده حسینی همراه ما باشید.

دکتر آزاده حسینی، متخصص زنان، زایمان و نازایی و فلوشیپ نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. ایشان همچنین دکترای عمومی پزشکی داشته و در دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تحصیلات خود را تکمیل کرده‌اند.
دکتر آزاده حسینی همچنین فلوشیپ ناباروری در بیمارستان بانوان آرش نیز هستند که مدرک فلوشیپ خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران کسب کرده‌اند.
از دیگر افتخارات ایشان این است که عضو انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران و عضو انجمن علمی جراحی های کم تهاجمی زنان ایران می‌باشند. شما عزیزان می‌توانید برای درمان مشکلات زنان، بررسی شرایط سلامتی خود و جنین در دوران بارداری، زایمان، درمان ناباروری و درمان دیگر بیماری‌های زنان به مطب ایشان مراجعه کرده و تخصصی‌ترین مشاوره را دریافت کنید.

عمل هیستروسکوپی و تشخیص مشکلات احتمالی رحم

اولین اقدام متخصص زنان برای انجام عمل هیستروسکوپی این است که بیمار را بیهوش کند. همچنین می‌تواند از داروهای بی حسی موضعی نیز استفاده کند. در حین عمل هیستروسکوپی، ابتدا متخصص با استفاده از یک اسپکولوم دهانه واژن را باز می‌کند. این دستگاه مشابه دستگاهی است که متخصص زنان حین معاینه عادی واژن و رحم از آن استفاده می‌کند. در ادامه، متخصص دستگاه هیستروسکوپ را وارد دهانه رحم می‌کند. سپس دستگاه وارد رحم شده و در بخش انتهایی رحم مستقر می‌شود.

این عمل باعث می‌شود تا متخصص با استفاده از دوربینی که در راس دستگاه قرار دارد، فضای داخلی رحم را مشاهده کند. با ورود دستگاه به رحم، نوعی مایع همچون سرم فیزیولوژیک و یا گاهی گاز دی اکسید کربن فضای رحم را پر می‌کند. علت این است که دیواره‌های رحم از هم فاصله بگیرند تا متخصص بتواند دیواره‌های رحم را مشاهده کند.

این عمل برای تشخیص چسبندگی، ریشه یابی دردهای رحمی، علل سقط‌های مکرر و… موثر است. در برخی مواقع اگر رحم دچار پولیپ و فیبروم نیز باشد، متخصص می‌تواند در حین عمل هیستروسکوپی این پولیپ یا فیبروم را از رحم خارج کند. در نتیجه این عمل می‌تواند به خوبی در درمان مشکلات رحم موثر واقع شود.

علم امروز ثابت کرده که باورهای خرافی و مرسوم قدیمی ‌تصورات اشتباهی بوده و در زمان بچه دار نشدن زوج‌ها، فقط خانم مسئول این موضوع و نازایی نبوده است. باید بدانیم که مساله ناباروری حاصل اختلالاتی در یکی از زوجین چه زن و چه مرد، یا ترکیبی از هر دوی آنان است که از بارداری و یا ادامه یافتن دوره بارداری ممانعت می‌نماید. شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی با مرکز ناباروری مام و هزینه‌های درمان ناباروری آن در سال 1400 به مطالعه مقاله مرکز ناباروری مام و هزینه‌های آن در سال 1400 بپردازید.

مزایای عمل هیستروسکوپی

مزایای انجام تست هیستروسکوپی

متخصصان اصلی‌ترین ویژگی و محبوب‌ترین خصوصیت هیستروسکوپی را درمان لحظه‌ای آن می‌دانند. چرا که اگر متخصص در حین عمل متوجه وجود فیبروم، چسبندگی، پولیپ و… شود می‌تواند در لحظه آن را از میان بردارد. در نتیجه متخصص در همان لحظه این ضایعه را از میان برمی‌دارد.

لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی در این زمینه کمک بسیاری به متخصصان زنان و بیماران کرده‌اند. چرا که تا قبل از آن برای برداشت ضایعه‌هایی همچون فیبروم و پولیپ احتیاج به عمل جراحی وسیع و بستری بود. اما با وجود این دو روش درمانی و تشخیصی، تا حد زیادی از این کار جلوگیری شده است.

از دیگر مزایای این عمل هیستروسکوپی این است که مدت زمان بهبودی کوتاهی دارد. درد آن نیز بسیار محدود است. در نتیجه فرد در حین عمل و حتی بعد از آن احساس درد شدید نمی‌کند.

این عمل برای بیمار نیز مزایای بالایی دارد. اولین و مهم‌ترین مزیت آن، کاهش هزینه است. هیستروسکوپی در مقابل دیگر عمل‌ها همچون لاپاراسکوپی هزینه کمتری دارد. خونریزی و احتمال عفونت آن نیز بسیار کمتر است. بیهوشی عمومی نیز در این عمل به ندرت انجام می‌شود.

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان یکی از شیوه‌های درمانی است که برای تشخیص بیماری‌های مربوط به رحم و تخمدان در خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش با ایجاد برش‌های کوچکی بر روی شکم، دستگاه لاپاراسکوپ را وارد بدن کرده سپس با دریافت تصاویری از این نقاط، منشأ درد و بیماری را تشخیص می‌دهند و برای درمان عارضه به وجود آمده اقدام می‌کنند. شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی با روش لاپاراسکوپی رحم و تخمدان، به مطالعه مقاله لاپاراسکوپی رحم و تخمدان چگونه انجام می‌شود؟ بپردازید.

معایب عمل هیستروسکوپی

معایب عمل هیستروسکوپی

این عمل در مواقع بسیار نادر و کمی دارای عوارض است. چرا که بسیاری از زوایای آن جنبه درمانی دارد. در نتیجه نمی‌تواند عوارض و معایب خاصی داشته باشد. این عمل به ندرت ممکن است برای شخصی تهدید کننده باشد. از جمله این عوارض نادر می‌توان به سوراخ شدن رحم حین این عمل اشاره کرد. البته اگر هم سوراخی حین هیستروسکوپی برای رحم ایجاد شود، خود به خود ترمیم خواهد شد.

بنابراین برای از بین بردن این سوراخ نیازی به جراحی مجدد نیست. از دیگر عوارض این جراحی می‌توان به محلولی اشاره کرد که برای باز کردن رحم از آن استفاده می‌شود. به ندرت در اثر این محلول ممکن است بیمار دچار مشکلاتی از جمله اختلالات تنفسی، افت حرارت بدن، مشکلات انعقادی خون، واکنش‌های آلرژیک جدی و… شود.

در این عمل به ندرت به اندام‌‌های داخلی شکم آسیب می‌بینند و خون ریزی داخلی اتفاق می‌افتد. ترشحات واژینال و احساس درد تا چند روز بعد از عمل هیستروسکوپی نرمال است. فرد تا چند روز بعد از عمل و تا زمانی که خونریزی ادامه دارد، اجازه رابطه جنسی ندارد. اما فعالیت جسمانی عادی بعد از یک تا دو روز بعد از عمل ممکن می‌شود.

همانطور که می‌دانید زایمان سزارین،  روشی است که نوزاد با جراحی و یک برش بر روی شکم مادر متولد می‌شود.  اگر در دوران بارداری و زمان زایمان،  یک متخصص زنان خوب و یک مرکز زایمان مناسب را در کنار خود داشته باشید می‌توانید آسانترین زایمان را تجربه نمایید و بهبودی از سزارین برایتان آسانتر خواهد شد. یکی از دغدغه‌های اصلی مادران باردار در دوران حاملگی و شاید حتی قبل از دوران بارداری این است که کجا زایمان سزارین انجام دهند.  شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی با بهترین مرکز سزارین و هزینه‌های آن، به مطالعه مقاله بهترین مرکز سزارین کجاست؟ بپردازید.

انجام تست هیستروسکوپی توسط دکتر آزاده حسینی و هزینه آن

هزینه عمل جراحی هیستروسکوپی بسته به مرکزی که به آن مراجعه می‌کنید و تخصص پزشک دارد. همانطور که در ابتدای مقاله به این مسئله اشاره کردیم، بافت رحم بسیار حساس و زنده است. در نتیجه هر گونه اقدامی در قبال آن باید با نهایت احتیاط و تخصص صورت بگیرد. عمل هیستروسکوپی نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. در نتیجه بیماران باید برای انجام این تست حتما به متخصص ماهر و باتجربه مراجعه کنند تا عوارض کمتری را متحمل شوند.

پیشنهاد ما به شما عزیزان، مراجعه به دکتر آزاده حسینی می‌باشد. دکتر آزاده حسینی، متخصص زنان و زایمان و نازایی و فلوشیپ نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. ایشان همچنین دکترای عمومی پزشکی داشته و در دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تحصیلات خود را تکمیل کرده‌اند.
دکتر آزاده حسینی همچنین فلوشیپ ناباروری در بیمارستان بانوان آرش نیز هستند که مدرک فلوشیپ خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران کسب کرده‌اند.
از دیگر افتخارات ایشان این است که عضو انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران و عضو انجمن علمی جراحی های کم تهاجمی زنان ایران می‌باشند. شما عزیزان می‌توانید برای درمان مشکلات زنان، بررسی شرایط سلامتی خود و جنین در دوران بارداری، زایمان، درمان ناباروری و درمان دیگر بیماری‌های زنان به مطب ایشان مراجعه کرده و تخصصی‌ترین مشاوره را دریافت کنید.

آدرس: تهران، شهرک غرب، بلوار دادمان – بین درختی و یادگار – طبقه فوقانی داروخانه دکتر شادی احمدی – پلاک ۱۳۹

 تلفن تماس 09022203702 

تلفن مطب 02188371847

info@drazadehosseini.com

Call Now Button