تفاوت هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی چیست؟ هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی هر دو از روش‌های نوین علم پزشکی هستند که به متخصصان زنان کمک بسیاری کرده‌اند. این دو روش تشخیصی در شرایط مختلف برای بیماران تجویز می‌شوند. اما کاربرد و روش انجامشان تا حدی با یکدیگر متفاوت است. در نتیجه برای اطلاع بهتر شما عزیزان از تفاوت این دو روش، در ادامه به بررسی تفاوت این دو روش می‌پردازیم.

امروز در این مطلب از وب سایت رسمی دکتر آزاده حسینی، متخصص زنان و زایمان، به بررسی تفاوت هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی و نحوه انجام آن‌ها می‌پردازیم. اگر شما نیز قصد انجام این تست‌ها را دارید و یا توسط پزشک به انجام آن ارجاع داده شده‌اید، می‌توانید با این مطلب از وب سایت دکتر آزاده حسینی همراه ما باشید.

دکتر آزاده حسینی، متخصص زنان، زایمان و نازایی و فلوشیپ نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. ایشان همچنین دکترای عمومی پزشکی داشته و در دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تحصیلات خود را تکمیل کرده‌اند.
دکتر آزاده حسینی همچنین فلوشیپ ناباروری در بیمارستان بانوان آرش نیز هستند که مدرک فلوشیپ خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران کسب کرده‌اند.
از دیگر افتخارات ایشان این است که عضو انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران و عضو انجمن علمی جراحی های کم تهاجمی زنان ایران می‌باشند. شما عزیزان می‌توانید برای درمان مشکلات زنان، بررسی شرایط سلامتی خود و جنین در دوران بارداری، زایمان، درمان ناباروری و درمان دیگر بیماری‌های زنان به مطب ایشان مراجعه کرده و تخصصی‌ترین مشاوره را دریافت کنید.

هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی و تفاوت آنها با یکدیگر  

هیستروسکوپی یک روش تشخیصی است که در آن، متخصص می‌تواند فضای داخلی رحم بیمار را ملاحظه کند. در این روش، ابتدا با استفاده از اسپکولوم واژن باز می‌شود. سپس دستگاه هیستروسکوپ که ابزاری باریک و دوربین دار است، وارد دهانه رحم و سپس رحم می‌شود. در ادامه، رحم با استفاده از گاز CO2 یا کربن دی اکسید پر می‌شود تا متخصص بتواند فضای داخلی آن را مشاهده کند. این گاز هیچ گونه ضرری به بیمار نمی‌رساند و تنها محفظه رحم را باز می‌کند.

لاپاراسکوپی یک روش جراحی است. در طی لاپاراسکوپی متخصص در زیر ناف بیمار یک برش ایجاد می‌کند. سپس با استفاده از یک تلسکوپ مخصوص که از این برش وارد شکم می‌شود، اعضای لگنی شکم مشاهده می‌شود.

بنابراین همانطور که متوجه شده‌اید، اصلی ترین تفاوت لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی این است که هیستروسکوپی برش و جراحی خاصی ندارد. اما لاپاراسکوپی به ایجاد برش نیاز دارد. با استفاده از این دو روش تشخیصی می‌توان شرایط متفاوتی را بررسی کرد. در ادامه به بررسی این موارد برای هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

علم امروز ثابت کرده که باورهای خرافی و مرسوم قدیمی ‌تصورات اشتباهی بوده و در زمان بچه دار نشدن زوج‌ها، فقط خانم مسئول این موضوع و نازایی نبوده است. باید بدانیم که مساله ناباروری حاصل اختلالاتی در یکی از زوجین چه زن و چه مرد، یا ترکیبی از هر دوی آنان است که از بارداری و یا ادامه یافتن دوره بارداری ممانعت می‌نماید. شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی با مرکز ناباروری مام و هزینه‌های درمان ناباروری آن در سال 1400 به مطالعه مقاله مرکز ناباروری مام و هزینه‌های آن در سال 1400 بپردازید.

با استفاده از لاپاراسکوپی چه عارضه‌هایی را می‌توان شناسایی و درمان کرد؟

با استفاده از لاپاراسکوپی چه عارضه‌هایی را می‌توان شناسایی و درمان کرد؟

تشخیص اندومتریوز

اندومتریوز به وجود تکه‌هایی کوچک از بافت اندومتر رحم و یا لایه‌های داخلی رحم گفته می‌شود که در خارج از رحم قرار گرفته‌اند گفته می‌شود. یعنی بخشی از لایه اندومتر رحم به بخش‌هایی همچون تخمدان، لوله‌های رحم و حتی گاهی محوطه شکم وارد می‌شود. در این شرایط بیمار احساس درد شدید دارد. این اتفاق باعث نازایی و چسبندگی نیز می‌شود. در نتیجه با استفاده از لاپاراسکوپی می‌توان این مسئله را که باعث ناباروری می‌شود، درمان کرد.

درمان فیبروز رحمی

فیبروز رحمی به توده‌هایی غیر عادی و غیر طبیعی گفته می‌شود که بافت عضلانی نرمی دارند و در دیواره رحم شروع به رشد می‌کنند. این موارد نیز سلامت فرد را به خطر می‌اندازند. اما با استفاده از روش لاپاراسکوپی می‌توان آن را درمان کرد.

همچنین لاپاراسکوپی در تشخیص و درمان مشکلات رحمی دیگری از جمله موارد زیر موثر واقع می‌شود:

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان یکی از شیوه‌های درمانی است که برای تشخیص بیماری‌های مربوط به رحم و تخمدان در خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش با ایجاد برش‌های کوچکی بر روی شکم، دستگاه لاپاراسکوپ را وارد بدن کرده سپس با دریافت تصاویری از این نقاط، منشأ درد و بیماری را تشخیص می‌دهند و برای درمان عارضه به وجود آمده اقدام می‌کنند. شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی با روش لاپاراسکوپی رحم و تخمدان، به مطالعه مقاله لاپاراسکوپی رحم و تخمدان چگونه انجام می‌شود؟ بپردازید.

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی نوعی جراحی کوچک و محدود است که در اکثر مواقع با بی حسی موضعی انجام می‌شود. اما گاهی متخصص تشخیص می‌دهد تا از بیهوشی محدود و سبک استفاده کند. اولین اقدام متخصص در هیستروسکوپی برای مشاهده داخل رحم بیمار، باز کردن دهانه رحم است. برخی از وسایل گشاد کننده در این مرحله توسط متخصص به کار گرفته می‌‌شوند.

در ادامه متخصص هیستروسکوپ را به دهانه رحم وارد می‌کند تا به رحم وارد شود. این ابزار مثل یک تلسکوپ کوچک است که به فیبر نوری مجهز می‌باشد. در ادامه متخصص هیستروسکوپ را به بخش انتهایی رحم وارد می‌کند تا بتواند به خوبی محیط را ملاحظه کند. در ادامه، گاز دی اکسید کربن و یا یک مایع شفاف فضای داخل رحم را پر می‌کند. این مایع عموما سرم فیزیولوژیک، گلیسین و یا هیسکون است. این دو روش باعث می‌شوند تا فضای درون رحم شفاف شود تا به خوبی بتوان آن را ملاحظه و توده‌ها را شناسایی کرد.

خون و ذرات اضافی نیز با استفاده از این گاز یا مایع از جلوی چشم به کنار می‌روند. در نتیجه گستره دید متخصص بازتر می‌شود. در نتیجه پزشک متخصص شروع به مشاهده رحم و دیواره آن با دوربین هیستروسکوپ می‌کند.

هیستروسکوپی چیست و بهترین دکتر زنان در تهران

دلایل تجویز هیستروسکوپی توسط متخصص زنان و زایمان

عموما هیستروسکوپی به یکی از دلایل زیر تجویز می‌شود:

  • وجود سقط‌های مکرر
  • تشخیص توده‌های مختلف رحمی
  • بررسی مشکلات ناباروری
  • بررسی دلیل درد‌های لگنی

همانطور که می‌دانید زایمان سزارین،  روشی است که نوزاد با جراحی و یک برش بر روی شکم مادر متولد می‌شود.  اگر در دوران بارداری و زمان زایمان،  یک متخصص زنان خوب و یک مرکز زایمان مناسب را در کنار خود داشته باشید می‌توانید آسانترین زایمان را تجربه نمایید و بهبودی از سزارین برایتان آسانتر خواهد شد. یکی از دغدغه‌های اصلی مادران باردار در دوران حاملگی و شاید حتی قبل از دوران بارداری این است که کجا زایمان سزارین انجام دهند.  شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی با بهترین مرکز سزارین و هزینه‌های آن، به مطالعه مقاله بهترین مرکز سزارین کجاست؟ بپردازید.

انجام تست هیستروسکوپی توسط دکتر آزاده حسینی

همانطور که در ابتدای مقاله به این مسئله اشاره کردیم، بافت رحم بسیار حساس و زنده است. در نتیجه هر گونه اقدامی در قبال آن باید با نهایت احتیاط و تخصص صورت بگیرد. عمل هیستروسکوپی نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. در نتیجه بیماران باید برای انجام این تست حتما به متخصص ماهر و باتجربه مراجعه کنند تا عوارض کمتری را متحمل شوند.

پیشنهاد ما به شما عزیزان، مراجعه به دکتر آزاده حسینی می‌باشد. دکتر آزاده حسینی، متخصص زنان، زایمان و نازایی و فلوشیپ نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. ایشان همچنین دکترای عمومی پزشکی داشته و در دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تحصیلات خود را تکمیل کرده‌اند.
دکتر آزاده حسینی همچنین فلوشیپ ناباروری در بیمارستان بانوان آرش نیز هستند که مدرک فلوشیپ خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران کسب کرده‌اند.
از دیگر افتخارات ایشان این است که عضو انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران و عضو انجمن علمی جراحی های کم تهاجمی زنان ایران می‌باشند. شما عزیزان می‌توانید برای درمان مشکلات زنان، بررسی شرایط سلامتی خود و جنین در دوران بارداری، زایمان، درمان ناباروری و درمان دیگر بیماری‌های زنان به مطب ایشان مراجعه کرده و تخصصی‌ترین مشاوره را دریافت کنید.

آدرس: تهران،شهرک غرب ، بلوار دادمان – بین درختی و یادگار – طبقه فوقانی داروخانه دکتر شادی احمدی – پلاک ۱۳۹

 تلفن تماس 09022203702 

تلفن مطب 02188371847

info@drazadehosseini.com

Call Now Button