هیستروسکوپی ی روش نوین و جدید برای مشاهده داخل رحم زنان می‌باشد. این روش با یک دستگاه که قطر کمی هم دارد انجام می‌شود. نور و دوربین کوچکی در سر این دستگاه قرار دارد که باعث می‌شود پزشک بتواند داخل رحم فرد را مشاهده کند. در موارد بسیاری، پزشک زنان این روش را برای بیمار خود تجویز می‌کند. در نتیجه در طول روز در مراکز بسیاری، هیستروسکوپی برای افراد مختلف انجام می‌شود.

امروز در این مطلب از وب سایت رسمی دکتر آزاده حسینی، متخصص زنان و زایمان، به دلایل تجویز هیستروسکوپی و نحوه انجام آن می‌پردازیم. اگر شما نیز قصد انجام این تست را دارید و یا توسط پزشک به انجام آن ارجاع داده شده‌اید، می‌توانید با این مطلب از وب سایت دکتر آزاده حسینی همراه ما باشید.

دکتر آزاده حسینی، متخصص زنان، زایمان و نازایی و فلوشیپ نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. ایشان همچنین دکترای عمومی پزشکی داشته و در دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تحصیلات خود را تکمیل کرده‌اند.
دکتر آزاده حسینی همچنین فلوشیپ ناباروری در بیمارستان بانوان آرش نیز هستند که مدرک فلوشیپ خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران کسب کرده‌اند.
از دیگر افتخارات ایشان این است که عضو انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران و عضو انجمن علمی جراحی های کم تهاجمی زنان ایران می‌باشند. شما عزیزان می‌توانید برای درمان مشکلات زنان، بررسی شرایط سلامتی خود و جنین در دوران بارداری، زایمان، درمان ناباروری و درمان دیگر بیماری‌های زنان به مطب ایشان مراجعه کرده و تخصصی‌ترین مشاوره را دریافت کنید.

تست هیستروسکوپی چیست؟

تا به امروز دستگاه‌های مختلفی برای مشاهده اندام‌های داخلی بدن بدون نیاز به جراحی اختراع شده‌ است. به عنوان مثال با استفاده از آندوسکوپی می‌توان بدون جراحی درون معده بیمار و مسیر مری را مشاهده کرد. همچنین با استفاده از کولونوسکوپی نیز می‌توانیم بدون اینکه احتیاجی به جراحی باشد، درون روده را مشاهده کنیم تا از وجود پولیپ‌ها و یا دیگر مشکلات باخبر شویم.

برای مشاهده داخل رحم نیز از روشی به نام هیستروسکوپی استفاده می‌شود. پزشک به دلایل مختلفی می‌تواند این روش را برای شما تجویز کند. یعنی بسته به شرایط بدنی شما و یا مشکلاتی که برایتان  پیش آمده، تشخیص می‌دهد که داخل رحم شما را با هیستروسکوپی بررسی کند.

علم امروز ثابت کرده که باورهای خرافی و مرسوم قدیمی ‌تصورات اشتباهی بوده و در زمان بچه دار نشدن زوج‌ها، فقط خانم مسئول این موضوع و نازایی نبوده است. باید بدانیم که مساله ناباروری حاصل اختلالاتی در یکی از زوجین چه زن و چه مرد، یا ترکیبی از هر دوی آنان است که از بارداری و یا ادامه یافتن دوره بارداری ممانعت می‌نماید. شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی با مرکز ناباروری مام و هزینه‌های درمان ناباروری آن در سال 1400 به مطالعه مقاله مرکز ناباروری مام و هزینه‌های آن در سال 1400 بپردازید.

هزینه هیستروسکوپی در بیمارستان خصوصی

دلایل تجویز هیستروسکوپی توسط متخصص زنان و زایمان

عموما هیستروسکوپی به یکی از دلایل زیر تجویز می‌شود:

وجود سقط‌های مکرر

برخی از افراد به دلایل مختلف اما ناشناخته‌ای سقط جنین‌های مکرر دارند. دلایل مختلفی اعم از ناپایدار بودن شرایط داخلی رحم، می‌تواند از دلایل اصلی سقط باشد. در نتیجه متخصص زنان در شرایط خاص تصمیم می‌گیرد با استفاده از هیستروسکوپی از امنیت و سلامت فضای داخلی رحم مطمئن شود. البته در صورتی که سقط خود به خودی باشد، متخصص این روش تشخیصی را تجویز خواهد کرد.

تشخیص توده‌های مختلف رحمی

رحم بافت بسیار زنده و پر خونی دارد و به شدت حساس است. به همین دلیل همواره می‌تواند در معرض خطراتی همچون توده‌ها و پولیپ‌های مختلف باشد. به همین منظور در شرایطی که بیمار علائم خاصی بروز دهد، متخصص می‌تواند هیستروسکوپی تجویز کند تا یکی از موارد خاص همچون فیبروم، پولیپ و… را ملاحظه کند. با این روش می‌توان توده‌های غیر سرطانی را در رحم تشخیص داد.

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان یکی از شیوه‌های درمانی است که برای تشخیص بیماری‌های مربوط به رحم و تخمدان در خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش با ایجاد برش‌های کوچکی بر روی شکم، دستگاه لاپاراسکوپ را وارد بدن کرده سپس با دریافت تصاویری از این نقاط، منشأ درد و بیماری را تشخیص می‌دهند و برای درمان عارضه به وجود آمده اقدام می‌کنند. شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی با روش لاپاراسکوپی رحم و تخمدان، به مطالعه مقاله لاپاراسکوپی رحم و تخمدان چگونه انجام می‌شود؟ بپردازید.

بررسی مشکلات ناباروری

برخی از افراد به هر دلیلی ممکن است دچار مشکلات ناباروری و باروری باشند. بخشی از این مسائل به سلامت سلول‌های جنسی مادر و پدر مرتبط است. اما بخشی دیگر به سلامت رحم مادر مربوط می‌باشد. در نتیجه متخصص زنان می‌تواند تا حدی به کمک هیستروسکوپی وجود این مشکلات را شناسایی کند.

بررسی دلیل درد‌های لگنی

وجود دردهای لگنی از شایع‌ترین مشکلاتی است که باعث مراجعه زنان به متخصص زنان و زایمان می‌شود. در نتیجه‌ی بررسی‌های متخصص، ممکن است هیستروسکوپی نیز تجویز شود. چون در بسیاری از مواقع دردهای لگنی به وجود توده‌ها و پولیپ‌های رحمی مربوط می‌شود. در نتیجه متخصص با این روش می‌تواند علت دردهای لگن را ریشه یابی کند.

معایب عمل هیستروسکوپی

جراحی هیستروسکوپی

هیستروسکوپی در بسیاری از مواقع حکم جراحی نیز دارد. یعنی متخصص برای رفع مشکلاتی همچون چسبندگی‌هایی که در اثر عفونت ایجاد شده‌اند، می‌تواند از هیستروسکوپی کمک بگیرد. در بسیاری از مواقع، عفونت و یا جراحی می‌تواند باعث بروز چسبندگی رحم شود. چسبندگی رحم یکی از اصلی‌ترین دلایل ناباروری زنان محسوب می‌شود. همچنین چرخه قاعدگی زنان را نیز دچار اختلال می‌کند. این مشکل را می‌توان با استفاده از هیستروسکوپی درمان کرد.

از دیگر دلایل انجام جراحی هیستروسکوپی، مشخص کردن محلی است که دستگاه IUD باید در آن قرار بگیرد. این دستگاه روشی نوین برای جلوگیری از بارداری است. متخصص زنان و زایمان می‌تواند با استفاده از هیستروسکوپی به درستی تشخیص دهد که این دستگاه بر اساس ساختارش، در کجا قرار بگیرد.

همچنین با استفاده از هیستروسکوپی نه تنها می‌توان پولیپ و فیبروم را تشخیص داد؛ بلکه می‌توان آن را درمان کرد. در نتیجه متخصصان زنان و زایمان حین هیستروسکوپی اگر پولیپ و یا فیبرومی ملاحظه کنند، می‌توانند در همان لحظه آن را بردارند.  در این حین می‌توان بیوپسی یا نمونه برداری نیز از بافت رحمی تهیه کرد. علت این کار، انجام بررسی‌های دقیق‌تر و خاص‌تر در زیر میکروسکوپ و تشخیص دقیق‌تر بیماری می‌باشد.

همانطور که می‌دانید زایمان سزارین،  روشی است که نوزاد با جراحی و یک برش بر روی شکم مادر متولد می‌شود.  اگر در دوران بارداری و زمان زایمان،  یک متخصص زنان خوب و یک مرکز زایمان مناسب را در کنار خود داشته باشید می‌توانید آسانترین زایمان را تجربه نمایید و بهبودی از سزارین برایتان آسانتر خواهد شد. یکی از دغدغه‌های اصلی مادران باردار در دوران حاملگی و شاید حتی قبل از دوران بارداری این است که کجا زایمان سزارین انجام دهند.  شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی با بهترین مرکز سزارین و هزینه‌های آن، به مطالعه مقاله بهترین مرکز سزارین کجاست؟ بپردازید.

انجام تست هیستروسکوپی توسط دکتر آزاده حسینی

همانطور که در ابتدای مقاله به این مسئله اشاره کردیم، بافت رحم بسیار حساس و زنده است. در نتیجه هر گونه اقدامی در قبال آن باید با نهایت احتیاط و تخصص صورت بگیرد. عمل هیستروسکوپی نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. در نتیجه بیماران باید برای انجام این تست حتما به متخصص ماهر و باتجربه مراجعه کنند تا عوارض کمتری را متحمل شوند.

پیشنهاد ما به شما عزیزان، مراجعه به دکتر آزاده حسینی می‌باشد. دکتر آزاده حسینی، متخصص زنان، زایمان و نازایی و فلوشیپ نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. ایشان همچنین دکترای عمومی پزشکی داشته و در دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تحصیلات خود را تکمیل کرده‌اند.
دکتر آزاده حسینی همچنین فلوشیپ ناباروری در بیمارستان بانوان آرش نیز هستند که مدرک فلوشیپ خود را از دانشگاه علوم پزشکی تهران کسب کرده‌اند.
از دیگر افتخارات ایشان این است که عضو انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران و عضو انجمن علمی جراحی های کم تهاجمی زنان ایران می‌باشند. شما عزیزان می‌توانید برای درمان مشکلات زنان، بررسی شرایط سلامتی خود و جنین در دوران بارداری، زایمان، درمان ناباروری و درمان دیگر بیماری‌های زنان به مطب ایشان مراجعه کرده و تخصصی‌ترین مشاوره را دریافت کنید.

آدرس: تهران،شهرک غرب ، بلوار دادمان – بین درختی و یادگار – طبقه فوقانی داروخانه دکتر شادی احمدی – پلاک ۱۳۹

 تلفن تماس 09022203702 

تلفن مطب 02188371847

info@drazadehosseini.com

Call Now Button