لاپاراسکوپی که با اسم لاپاراسکوپی تشخیصی نیز شناخته می‌شود روشی تشخیصی مبتنی بر جراحی است که برای بررسی ارگان‌های داخل شکم استفاده می‌شود. این روش کم خطر بوده و روشی کم تهاجمی است که تنها نیاز به چند برش کوچک دارد. دکتر آزاده حسینی، فلوشیپ ناباروری در تهران، عضو انجمن علمی تخصصی باروری و ناباروری ایران و عضو انجمن علمی جراحی های کم تهاجمی زنان ایران مفتخر است که خدمات مربوط به درمان ناباروری را به بیماران گرامی ارائه می‌دهد. در این مقاله ما درباره ارتباط لاپاراسکوپی و بارداری حرف خواهیم زد. با ما همراه باشید.

در لاپاراسکوپی از وسیله‌ای به نام لاپاراسکوپ برای مشاهده ارگان داخلی ناحیه شکمی استفاده می‌شود. لاپاراسکوپ لوله بلند و نازک همراه با چراغ قوی است که در جلو، دوربینی با کیفیت بالا قرار دارد. جراح این وسیله را از طریق برشی که در دیواره شکم ایجاد می‌شود، وارد شکم بیمار می‌کند و همین طور که پیش می‌رود دوربین تصاویری به مانیتور ارسال می‌کند. لاپاراسکوپی به پزشک این امکان را می‌دهد که درون بدن شما را بدون دخالت جراحی‌های بزرگ و خطرناک مشاهده کند و همچنین می‌تواند نمونه‌های بیوپسی را حین آندوسکوپی تهیه کند.

چرا لاپاراسکوپی انجام می‌شود؟

لاپاراسکوپی اغلب برای شناسایی و تشخیص منبع درد ناحیه لگنی یا شکمی استفاده می‌شود و معمولا زمانی انجام می‌شود که روش‌های غیر تهاجمی برای کمک در امر تشخیص ناکارآمد باشند. در موارد زیادی مشکلات شکمی را می‌توان با تکنیک‌های عکس برداری تشخیص داد. این روش‌ها عبارتند از:

 • سونوگرافی که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا، تصاویری از بدن ایجاد می‌کند.
 • سی‌تی اسکن که برای ایجاد تصاویری از مقطع عرضی بدن از اشعه‌ ایکس مخصوص استفاده می‌کند.
 • اسکن MRI که از امواج مغناطیسی و رادیویی برای ایجاد تصاویری از بدن استفاده می‌کند.

لاپاراسکوپی زمانی انجام می‌شود که روش‌های گفته شده در بالا، اطلاعات کافی را برای تشخیص فراهم نکنند. لاپاراسکوپی همچنین برای گرفتن بیوپسی یا برداشتن نمونه از بافت اندام مشخص در شکم نیز استفاده می‌شود. پزشک شما ممکن است لاپاراسکوپی را برای بررسی ارگان‌های زیر پیشنهاد دهد: لاپاراسکوپی و بارداری

 • آپاندیس
 • کیسه صفرا
 • کبد
 • پانکراس (لوزالمعده)
 • روده کوچک و روده بزرگ (کولون)
 • طحال
 • معده
 • لگن یا اندام‌های تولید مثلی

با لاپاراسکوپی کدام عارضه‌ها را می‌توان تشخیص داد

با مشاهده این قسمت‌ها با لاپاراسکوپ، پزشک شما می‌تواند موارد زیر را تشخیص دهد:

 • تومور یا توده شکمی
 • مایعی در حفره شکمی
 • مشکلات کبدی
 • مشاهده تاثیر درمان های مشخص
 • تعیین درجه پیشرفت سرطان

همچنین پزشک مربوطه ممکن است بلافاصله بعد از تشخیص، با استفاده از لاپاراسکوپی، همان لحظه مداخله‌ای برای درمان عارضه را نیز آغاز کند. به دلیل اینکه انجام لاپاراسکوپی بسیار رایج است و به دلیل استفاده مکرر از آن در مواردی که به دستگاه تولید مثل بیماران مربوط می‌شود، بیماران اغلب سوالاتی درباره اینکه چگونه این جراحی ممکن است بر احتمال بارور شدنشان تاثیر گذارد، دارند.

این حرف صحیح است که رخ دادن هر اتفاقی در حین انجام لاپاراسکوپی احتمال دارد ولی خبر خوب این است که تاثیر منفی جراحی لاپاراسکوپیک در باروری زنان کاملا نادر است. در موارد زیادی حتی ممکن است احتمال حاملگی نیز بعد از انجام این جراحی بهبود یابد. در ادامه این مقاله هر چیزی که نیاز است تا شما درباره بچه دار شدن بعد از لاپاراسکوپی بدانید آورده شده است.

لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

لاپاراسکوپی عموما تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد. بسته به اینکه لاپاراسکوپی با چه هدفی انجام می‌شود، اغلب جراحی به صورت سرپایی بوده که به شما این امکان را می‌دهد تا چند ساعت بعد از ماندن در اتاق ریکاوری به خانه بروید. با این حال در چندین مورد شما ممکن است نیاز به یک شب ماندن در بیمارستان داشته باشید. هنگام جراحی لاپاراسکوپیک، شکم به آرامی با گاز پر شده تا اینکه مسطح شود. این امر به جراح اجازه مشاهده و کار کردن را می‌دهد. جراحی لاپاراسکوپیک صدمات خیلی کمتری نسبت به انواع جراحی‌های سنتی همراه با برش‌های بزرگتر دارد و بیماران درد کمتر، ناراحتی کمتر و ریکاوری سریعتری را تجربه می‌کنند.


مقاله مرتبط: 

علل نازایی در زنان و مردان

بهترین متخصص نازایی در تهران


لاپاراسکوپی چگونه در زمینه باروری استفاده می‌شود؟

تا این بخش از مقاله در مورد روش لاپاراسکوپی توضیحات مختصری داده شد. درادامه درباره ارتباط لاپاراسکوپی و بارداری حرف خواهیم زد. زنان زیادی مشکلاتی در باردار شدن بدلیل “فاکتورهای ناباروری لگنی” دارند که به این معناست که مشکل فیزیکی در لگن و دستگاه تولید مثل وجود دارد که مانع باردار شدن وی می‌شود. چندین مسئله مختلف منجر به فاکتور ناباروری لگنی می‌شود. این موارد عبارتند از بافت‌های اسکار حاصل از عفونت، آسیب‌ها یا جراحی‌ها یا مشکلاتی مثل اندومتروز، کیست تخمدان، پولیپ یا فیبروم در رحم همگی می‌توانند بر چگونگی عملکرد سیستم تولید مثلی زنان تاثیر بگذارند. لاپاراسکوپی می‌تواند در مسائل تشخیصی که اغلب با سونوگرافی دیده نمی‌شود نیز استفاده شود.

 

چه گزینه‌های درمانی برای ناباروری وجود دارد؟

اگر شما مشکل ناباروری دارید و شک دارید که بافت اسکار و چسبندگی در به وجود آمدن این مشکل نقش دارند؛ متخصص مربوطه رد یا تشخیص این مورد را با سونوگرافی یا روشی به نام هیستروسالپینگوگرافی (HSG) بررسی می‌کند. در این روش که عکس رنگی رحم نیز گفته می‌شود، بعد از تزریق ماده حاجب به داخل رحم از طریق یک کاتتر، تصویر برداری انجام می‌شود. در این روش پزشک می‌تواند ببیند چگونه ماده حاجب درون لوله‌های جریان می‌یابد و کدام قسمت‌ها باز و کدام قسمتها بسته هستند.

در بعضی موارد، درمان ممکن است جراحی لاپاراسکوپی دیگری باشد. در صورتی که شما تحت لاپاراسکوپی دوباره قرار بگیرید،IVF می‌تواند بهترین روش درمانی برای بارداری شما باشد. در این روش لوله فالوپ کاملا دور زده می‌شود. به این صورت که بعد از تحریک تخمدان با داروی بارداری، تخمک از تخمدانهای زنان گرفته شده و سپس در آزمایشگاه با اسپرم لقاح داده می‌شود. سپس نطفه تولید شده مستقیما به رحم انتقال می‌یابد. میزان موفقیت IVF برای زنان زیر 40 سال با اسکار لوله رحمی یا دیگر فاکتورهای ناباروری لگنی معمولاً تا زمانیکه فاکتورهای ناباروری پیچیده و اساسی دیگری وجود نداشته باشد، عالی خواهد بود.


مقاله مرتبط: 

درمان ناباروری با IVF

جدیدترین روش درمان نازایی


در این مقاله ما درباره ارتباط جراحی لاپاراسکوپی و بارداری حرف زدیم. امیدواریم این مقاله به بخشی از سوالاتتان درباره این مسئله را جواب داده باشد. 

کلام آخر

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان از مشکلات ناباروری رنج می‌برید و درمانی برای آن نمی‌یابید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر آزاده حسینی، متخصص زنان، زایمان و فلوشیپ نازایی، واقع در تهران، خیابان ولیعص، خیابان میرداماد، پلاک ۳۴۹، روبروی آزمایشگاه مسعود، طبقه ۴ تحت درمان قرار گرفته و از طریق مشاوره با ایشان بهترین روش درمانی برایتان انتخاب گردد. لازم به ذکر است که خدمات مربوط به درمان زگیل تناسلی ، درمان تنبلی تخمدان ، لاپاراسکوپی ، زایمان سزارین و طبیعی و هیسترکتومی توسط دکتر آزاده حسینی به بیماران گرامی ارائه داده می‌شود.  

Call Now Button