روش‌های باروری با لقاح مصنوعی توسط خانم دکتر آزاده حسینی فلوشیپ نازایی در تهران

 

قبل از بررسی روش‌های باروری با لقاح مصنوعی که خانم دکتر آزاده حسینی انجام می‌دهند، ابتدا توضیحی کلی درباره لقاح مصنوعی می‌دهیم. لقاح مصنوعی یک روش درمان نازایی و ناباروری است که برای انتقال مستقیم اسپرم به دهانه رحم یا رحم و یا انتقال جنین رشد کرده در آزمایشگاه به رحم انجام می‌شود.

علاوه بر دو روش اصلی باروری IUI و IVF برای لقاح مصنوعی، روش لقاح مصنوعی فریز تخمک و فریز جنین نیز در ایران انجام می‌شود. هر یک از این روش‌های باروری مصنوعی، با توجه به شرایط بیمار توسط خانم دکتر آزاده حسینی فلوشیپ نازایی و درمانگر ناباروری در تهران انجام می‌شود. همچنین ممکن است برخی از زنان برای تحریک رشد فولیکول تخمدان و افزایش احتمال بارداری از داروهایی نیز طبق نظر پزشک خود استفاده کنند.

روش‌های لقاح مصنوعی چطور باعث حاملگی و بارداری بانوان می‌شود؟

 

برای بارداری طبیعی، اسپرم مرد باید از واژن، دهانه رحم، رحم و لوله رحمی عبور کند تا بتواند  تخمک را بارور کند. گاهی اوقات اسپرم مرد برای انجام این سفر به‌اندازه کافی تحرک ندارد. در مواقع دیگر، ممکن است دهانه رحم یک زن مطلوب نباشد و مانع ورود اسپرم به داخل رحم بشود. در این موارد و شرایط دیگر، لقاح مصنوعی ممکن است به بارداری زن کمک کند.

یک پزشک ممکن است در شرایط متفاوتی به یک زن و شوهر توصیه کند که لقاح مصنوعی انجام دهند، ازجمله این شرایط می‌توان به زمانی اشاره کرد که زنی بیش از 35 سال سن داشته باشد و پس از شش ماه رابطه جنسی و تلاش برای بارداری موفق نشده باشند یا اگر زنی زیر 35 سال باشد، بعد از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده هنوز باردار نشده باشد، معمولا لقاح مصنوعی پیشنهاد می‌شود.

روش باروری با لقاح مصنوعی IVF چیست؟

 

 

بارداری از طریق آی وی اف توسط خانم دکتر آزاده حسینی فلوشیپ نازایی در تهران

 

لقاح آزمایشگاهی آی وی اف یکی از چندین تکنیک موجود برای کمک افرادی است که در تلاش برای بارداری شکست‌خورده‌اند. در حین IVF تخمک از تخمدان‌های زن خارج‌شده و در آزمایشگاه با اسپرم بارور می‌شود. سپس تخمک بارورشده که جنین نامیده می‌شود، برای رشد و نمو به رحم زن بازگردانده می‌شود.

روش‌های درمان نازایی IVF هنگامی انجام می‌شود که کیفیت اسپرم طبیعی تلقی شود، اگر در کیفیت اسپرم مواردی مانند تحرک کم یا تعداد نامطلوب وجود داشته باشد، در عوض ممکن است روشی به نام تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی (ICSI) استفاده شود و یک اسپرم منفرد توسط جنین‌شناس به تخمک تزریق شود. در صورت موفقیت‌آمیز بودن لقاح، جنین‌ها بین دو تا شش روز مجاز به تکامل هستند. این به جنین‌شناس کمک می‌کند تا قوی‌ترین جنین را انتخاب کند، سپس به رحم زن منتقل می‌شود با این امید که رشد آن تا یک تولد موفقیت‌آمیز ادامه یابد. اغلب چندین جنین باکیفیت خوب ایجاد می‌شود. در این موارد، به‌طورمعمول بهترین عمل این است که جنین‌های باقیمانده را منجمد کنید، زیرا قرار دادن دو جنین در رحم احتمال دوقلو یا سه‌قلو را افزایش می‌دهد که این اتفاق می‌تواند خطرات احتمالی را برای سلامت جنین‌ها به همراه داشته باشد. اگر چرخه اول شما ناموفق بود یا می‌خواهید برای کودک دیگری تلاش کنید، بعدا می‌توانید از روش بارداری با جنین‌های فریز شده استفاده کنید.

روش درمان  نازایی با آی وی اف مناسب چه کسانی است؟

 

با توجه به دستورالعمل‌های بین‌المللی درمان ناباروری، روش لقاح مصنوعی IVF باید برای زنان زیر 43 سال که به مدت 2 سال از طریق رابطه جنسی منظم و بدون محافظت برای بارداری تلاش کرده‌اند، توصیه می‌شود. البته تمام این دستورالعمل‌ها به‌صورت کلی تنظیم‌شده‌اند و نتیجه نهایی را پزشک باید تشخیص دهد.

روش درمان نازایی IUI چیست؟

 

بارداری از طریق آی یو آی توسط خانم دکتر آزاده حسینی فلوشیپ ناباروری در تهران

 

تلقیح داخل رحمی آی یو آی نوعی لقاح مصنوعی است و مانند IVF روشی برای درمان ناباروری است. در این روش اسپرم‌هایی که آماده‌شده‌اند با غلظت بالا، تقریبا در همان مدتی که تخمدان شما یک یا چند تخمک برای لقاح آزاد می‌کند، مستقیما در رحم شما قرار می‌گیرند. بسته به دلایل ناباروری، IUI می‌تواند با چرخه طبیعی شما یا با داروهای باروری هماهنگ شود.

همان‌طور که گفتیم این روش یک روش باروری است که شامل قرار دادن اسپرم در داخل رحم زن برای تسهیل لقاح است. هدف روش باروری لقاح مصنوعی IUI افزایش تعداد اسپرم‌های رسیده به لوله‌های رحمی و متعاقبا افزایش احتمال لقاح است.IUI در مقایسه با لقاح آزمایشگاهی گزینه کم تهاجمی و کم‌هزینه‌تری است.

لقاح مصنوعی آی یو آی مناسب چه کسانی است؟

 

رایج‌ترین دلیل استفا ه از روش باروری مصنوعی IUI، کم بودن تعداد اسپرم یا کاهش تحرک اسپرم است. بااین‌حال، ممکن است آی یو آی به‌عنوان درمان ناباروری برای هر یک از شرایط، ناباروری بدون دلیل، اختلال در انزال، برخی مشکلات دهانه رحم انتخاب شود. همچنین در مواردی که درنتیجه تلاش‌های گذشته با روش‌های دیگر بافت اسکار در دهانه رحم تشکیل‌شده باشد نیز به دلیل اینکه ممکن است مانع از ورود اسپرم‌ها به رحم شود.

روش‌های باروری مصنوعی IUI و IVF چه تفاوتی دارند؟

 

خانم دکتر آزاده حسینی فلوشیپ نازایی به نظرتون آی وی اف بهتر است یا آی یو آی

 

تفاوت اصلی بین روش‌های باروری آی یو آی و آی وی اف در محل شکل‌گیری لقاح است. در IUI با تزریق اسپرم و عبور اسپرم از دهانه رحم به داخل فضای رحم است لقاح شکل می‌گیرد. اما در IVF لقاح آزمایشگاهی و خارج از فضای داخل رحم است.

 1. با استفاده از IUI، یک زن فقط قرار است یک یا دو تخمک ایجاد کند. اسپرم‌ها به داخل رحم تزریق می‌شوند و این باعث یک شروع قوی از سمت اسپرم‌ها می‌شود؛ اما هنوز هم نیاز به لقاح طبیعی است.
 2. در IVF به خانم‌ها داروهای بیشتری برای تولید تخمک زیاد داده می‌شود. در حالت ایده آل، آن‌ها حدود 15 تخمک بالغ تولید می‌کنند. تخمک‌ها از تخمدان‌ها خارج می‌شوند، برای چند روز در لابراتوار بارور می‌شوند و رشد می‌کنند و پس‌ازآن به‌عنوان جنین در مراحل اولیه مجددا در رحم قرار می‌گیرند. گرچه به نظر می‌رسد این یک اختلاف نسبتا جزئی باشد ولی درنهایت همین تفاوت کوچک منجر به تفاوت‌های اساسی می‌شود.

  بیشتر بخوانید: همه آنچه درباره روش بارداری IUI (آی یو آی) باید بدانیم

   

 3. در IUI می‌توان بدون دارو نیز پیشرفت یا با تعداد کمی داروهایی طبق دستور پزشک برای تولید یک یا دو تخمک به تخمدان کمک کرد؛ اما در حین IVF معمولا برای رشد تعداد زیادی تخمک حدود 10 روز دارو مصرف می‌شود. هنگامی‌که بسیاری از تخمک‌ها رشد کردند، روشی انجام می‌شود که تخمک‌ها از تخمدان خارج می‌شوند.
 4. IVF به دلیل موفقیت بیشتر در هر چرخه، زمان بسیار سریع‌تری برای بارداری دارد. برای افراد زیر 35 سال، میزان موفقیت در هر درمان تقریباً 50٪ است. در درمان به روش IUI به‌طورکلی در هر دوره حدود 5 الی 20 درصد احتمال موفقیت وجود دارد. اگر IUI موفقیت‌آمیز باشد، بیشتر اوقات در سه یا چهارچرخه درمان اول باروری انجام می‌شود.

  بیشتر بخوانید: همه آنچه درباره روش بارداری IVF (آی وی اف) باید بدانیم

   

 5. هر دو روش ایمن هستند و خطرات آن‌ها نیز کم است. نظارت مناسب، مصرف درست دارو و مراقبت‌های عمومی خطرات و عوارض جانبی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. IVF نیاز به جراحی و بیهوشی دارد، درحالی‌که درروش IUI نیاز به جراحی وجود ندارد.

کلام آخر

 

برای اینکه بدانید کدام روش درمان ناباروری برای شما مناسب می باشد، نیاز است تا بررسی‌هایی صورت گیرد. اگر مایلید با خانم دکتر آزاده حسینی متخصص زنان و زایمان و بهترین فلوشیپ نازایی در تهران برای بارداری به روش آی وی اف یا آی یو آی مشورت کنید لطفا نوبت مشاوره خور را ثبت کنید. لازم است بدانید جلسه مشاوره بارداری به روش IUI و IVF هم به شما و هم به پزشک کمک می‌کند تا تصمیم درستی در راستای رسیدن به نتیجه دلخواه اتخاذ نمایند. اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده، لطفا با ما تماس بگیرید.

Call Now Button