علم امروز ثابت کرده که باورهای خرافی و مرسوم قدیمی ‌تصورات اشتباهی بوده و در زمان بچه دار نشدن زوج‌ها، فقط خانم مسئول این موضوع و نازایی نبوده است. باید بدانیم که مساله ناباروری حاصل اختلالاتی در یکی از زوجین چه زن و چه مرد، یا ترکیبی از هر دوی آنان است که از بارداری و یا ادامه یافتن دوره بارداری ممانعت می‌نماید.

شاید نابارور بودن برای شما مساله‌ای ترسناک به نظر بیاید، ولی بدانید که ناباروری به معنی عدم توانایی به لقاح و یا عقیم بودن نمی‌باشد. این نکته را به خاطر بسپارید که زوج‌ها زمانی نابارور نامیده می‌شوند که بعد از ۱۲ ماه رابطه جنسی منظم، مداوم و نیز بدون هیچ گونه پیشگیری، منجر به بارداری زن نشده‌ باشد. در این مواقع می‌بایست به یک متخصص زنان، زایمان و نازایی خوب و یا مرکز ناباروری مام و دیگر مراکز معتبر مراجعه نمایید.

در ادامه این مطلب از شایع‌ترین دلایل نابارداری در زنان و مردان خواهیم گفت و سپس به انواع رسیدگی‌های لازم در مراکز ناباروری و نیز مرکز ناباروری مام و هزینه‌های آن در سال ۹۹ می‌پردازیم.

مهمترین دلیل ناباروری

مهمترین و اصلی‌ترین علل ناباروری چه در مرد و چه در زن، عدم کارکرد صحیح دستگاه تولید مثل است. ناباروری در زوج‌ها به علت موارد زیر به وجود می‌آید:

عدم تولید اسپرم با کیفیت و سالم توسط بدن مرد:

این مورد از اصلی‌ترین دلایل ناباروری در مردان می‌باشد. این مشکل شامل اختلالاتی در شکل، میزان حرکت و تعداد اسپرم‌ها است.

عدم تولید تخمک سالم و با کیفیت در بدن زن:

اختلالات موجود در تخمک گذاری و نبود تخمک سالم، شایع‌ترین علت ناباروری در خانم‌ها است که خود دارای علل متعددی می‌باشد.

انسداد لوله رحمی:

داشتن انسداد در یکی یا هر دو لوله رحمی، از دیگر علت ناباروری در زنان است. این موضوع بسیار حائز اهمیت می‌باشد چرا که اسپرم‌ها از راه این لوله به تخمک خواهند رسید.

عدم توانایی اسپرم‌ها در بارور نمودن تخمک:

یک دلیل دیگر از دلایل ناباروری در مردان، نبود توانایی در اسپرم جهت نفوذ به غشای تخمک و نهایتا بارور کردن آن است.

علل ناباروری ژنتیکی:

در عصر حاضر طبق مطالعات صورت گرفته روی ژن‌های خاص انسان و همچنین مدل آزمایشگاهی، تاثیرات عوامل ژنتیکی روی ناباروری تقریبا آشکار شده است. تمام علت‌های ناباروری شامل مشکل هورمونی، چاقی، طبیعی نبودن سلول‌های جنسی یعنی تخمک‌ها و اسپرمها، همه می‌توانند تا حدی تحت تاثیر عوامل ژنتیکی قرار بگیرند. برای نمونه استعداد چاقی، ابتلا به انواع عفونت‌ها و حتی الزام در انجام عملی که ممکن است به ناباروری ختم شود و…. برخی از عوامل ژنتیکی روی ناباروری زنان و برخی دیگر روی ناباروری مردان اثرگذار می‌باشد.

در حالی که برخی دیگر بر هر دو جنس تاثیر می‌گذارد. مثلا جابجایی کروموزومی‌خواهد توانست روی مردان و زنان تاثیر گذارد ولی سندروم کلاین فلتر که ترکیب کروموزوم جنسی در آن به شکل XXY در خواهد آمد، فقط مختص آقایان می‌باشد. همچنین سندروم ترنر که بیمار در آن فقط کروموزوم جنسی X دارد، فقط به خانم‌ها مرتبط می‌باشد.

نداشتن توانایی تخمک بارور جهت لانه گزینی درون رحم:

مورد دیگر از علت‌های ناباروری در زنان، عدم توانایی تخمک برای لانه گزینی داخل دیواره رحم است. خوشبختانه این مشکل، به خوبی با شیوه‌های درمان ناباروری حل خواهد شد.

مرکز درمان ناباروری مام

مرکز مام در راستای افزایش رضایت زوج‌های عزیز، بالا بردن سطح کیفیت و نیز پوشش همه نوع از خدمات مورد نیاز در زمینه باروری و ناباروری، از ۱۶ کلینیک فوق تخصصی، آزمایشگاه فوق پیشرفته ژنتیک پزشکی، پاتوبیولوژی و تصویربرداری و ۵ اتاق عمل تجهیز شده برخوردار است. این مرکزی خدماتی شامل موارد زیر را ارائه می‌نماید:

درمان ناباروری:

 • آی وی اف (IVF)
 • آی یو آی (IUI)
 • تست‌های بررسی قدرت باروری اسپرم
 • میکرو اینجکشن (ICSI)
 • PESA/TEST
 • و…

حفظ باروری:

خدمات بارداری و سلامت زنان:

 • ویزیت و مشاوره پیش از بارداری
 • مواظبت و کنترل بارداری
 • جراحی‌ سرپایی
 • بیماری‌ زنان
 • کورتاژ تشخیصی و درمانی
 • سرکلاژ
 • پاپ اسمیر
 • هیستروسکوپی
 • لاپاروسکوپی
 • کولپوسکوپی

خدمات تخصصی مردان:

 • اورولوژی
 • جراحی مردان
 • ارزیابی‌ درمان ناباروری در مردان

مشاوره مکمل خدمات درمان ناباروری:

 • قلب و عروق
 • غدد، کلینیک مشاوره حقوقی
 • کلینیک ذهن باور
 • ژنتیک و تغذیه

تصویربرداری و سونوگرافی:

 • رادیولوژی
 • سونوگرافی

 

کلینیک‌های مرکز فوق تخصصی مام شامل: کلینیک ناباروری، کلینیک اورولوژی، کلینیک تشخیص و درمان سقط مکرر، کلینیک تخمدان، کلینیک سلامت جنسی، کلینیک سلامت مادر و جنین، کلینیک بارداری‌های پر خطر، کلینیک سلامت زنان و کلینیک پستان می‌باشد.
آزمایشگاه‌های مرکز فوق تخصصی مام شامل: آزمایشگاه جنین شناسی، آزمایشگاه آندرولوژی، آزمایشگاه ژنتیک پزشکی و آزمایشگاه پاتوبیولوژی می‌باشد.

هزینه‌های درمان ناباروری در سال ۹۹

هزینه‌های درمان ناباروری در سال ۹۹

باید در این زمینه بگوییم که تمام شیوه‌های کمک باروری در کل دنیا گران است. چراکه لازمه این کار داشتن تجهیزات فوق پیشرفته و نیروی انسانی با تجربه و حاذق می‌باشد. با در نظر داشتن تمام این موارد، مرکز ناباروری مام با داشتن تجهیزات گسترده و در سطح خاورمیانه، هزینه انجام درمان‌های مورد نیاز زوجین را بر طبق دستورالعمل و تعرفه وزارت بهداشت دریافت می‌نماید. در این قسمت به معرفی تعدادی از روش‌های درمانی می‌پردازیم تا با پروسه درمان و حساسیت‌های آنها بیشتر آشنا شوید:

IVF:

ای وی اف به عنوان اصلی‌ترین درمان‌ ناباروری با ترکیبی از راه‌های دارویی و نیز جراحی انجام می‌گردد تا از این طریق تخمک توسط اسپرم بارور شود و نهایتا جنین بارور شده داخل رحم زن قرار می‌گیرد. هزینه‌های دریافتی IVF شامل هزینه‌های انجام تخمک‌گیری (پانکچر)، لقاح آزمایشگاهی و نیز منتقل کردن جنین است.

میکرواینجکشن: روش‌ دیگر در کمک باروری(ART)، میکرواینجکشن (Intra-cytoplasmic sperm injection; ICSI) می‌باشد. در این روش یک اسپرم سالم مستقیم به داخل تخمک بالغ تزریق می‌گردد. این روش در حالتی که زن فاقد لوله‌‌‌‌های رحمی است و یا فقط یک اسپرم سالم از مرد دریافت شده، مناسب می‌باشد.

IUI:

IUI یا تلقیح داخل رحمی ‌اسپرم (Intra Uterine Insemination)، به عنوان یک روش‌ کمک باروری، اسپرم همسر و یا اسپرم اهدایی در نزدیک ترین وضعیت به تخمک به صورت مستقیم وارد رحم زن می‌گردد. در حالی که در شرایط طبیعی می بایست اسپرم ابتدا وارد واژن شود، بعد از راه دهانه رحم وارد رحم و نهایتا به لوله‌ فالوپ می‌رسد. درست است که روش‌های متعدد درمان ناباروری به خاطر استفاده از امکانات ویژه و نیروی‌های با تجربه پرهزینه است، ولی هزینه IUI به نسبت دیگر شیوه‌ها مثل IVF، مقرون به صرفه تر می‌باشد. ناگفته نماند که دیده شده، هزینه انجام IUI و IVF و… در مراکز مختلف، متفاوت است.

فریز جنین:

با کمک این روش که شامل فریز جنین و نگهداری از آن است، به کمک روشIVF  و یا میکرواینجکشن امکان بارداری در آینده فراهم می‌شود. هزینه فریز کردن جنین در مرکزهای مختلف (دولتی و خصوصی) متفاوت می‌باشد. ولی باید بدانید که قسمت اصلی هزینه به دارو تحریک تخمدان جهت تخمک گذاری مربوط است. این نکته هم حائز اهمیت است که مراکز ناباروری، مبلغی را برای نگهداری از جنین به صورت دریافت می‌نمایند.

اهمیت مرکز ناباروری خوب در تهران برای درمان ناباروری

تاسیس مرکز درمانی در سطح بین الملل و حفظ آن در سطح به روز دنیا کار دشواری می‌باشد، به همین منظور باید بخش تحقیق و نوآوری در حوزه دانش پزشکی مربوط به زنان، آخرین روش‌های تشخیصی و درمان ناباروری، به روزترین تجهیزات در قسمت‌های جینن شناسی، آندرولوژی، اتاق عمل و… در این مراکز تعبیه گردد. اصلی‌ترین معیار در سنجش عملکرد ‌مرکزهای درمان ناباروری در کل جهان، شاخص نرخ باروری (Success Rate) یا میزان درصد موفقیت در بارداری می‌باشد. (نرخ باروری=نسبت تعداد عمل IVF که به تولد نوزاد منتهی شده، به مجموع عمل‌های IVF انجام شده)

یک مرکز درمانی ناباروری خوب می‌بایست تیم درمانی متشکل از متخصصین پیشرو و با تجربه در زمینه درمان ناباروی باشد. همانطور که می‌دانید تک تک عناصر درمانی از طراحی ساختمان گرفته تا نحوه برخورد پرسنل در افزایش کیفیت خدمت‌رسانی مراکز درمانی موثر است. چنین مراکزی باید کلیه نیاز درمانی یک زوج از زمان تصمیم به بارداری، انجام مشاوره با محوریت روان شناختی، انجام انواع تست‌ها و آزمایشات و نهایتا حفظ سلامت دوران حاملگی تا تولد نوزاد سالم را یکجا تامین نماید.

با تمام این موارد و نکات مطرح شده، نقش یک پزشک حاذق و یک متخصص زنان، زایمان و نازایی خوب آشکار می‌گردد. یک متخصص زنان ماهر با قدرت تشخیص بالا، نقش بسیار پر رنگی در درمان بیماری‌های مربوط به زنان و مخصوصا ناباروی زوجین خواهد داشت. تا زمانی که تشخیص یک بیماری صحیح نباشد، هر گونه درمانی اثر خود را نخواهد گذاشت.  

Call Now Button