لاپاراسکوپی رحم و تخمدان یکی از شیوه‌های درمانی است که برای تشخیص بیماری‌های مربوط به رحم و تخمدان در خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش با ایجاد برش‌های کوچکی بر روی شکم، دستگاه لاپاراسکوپ را وارد بدن کرده سپس با دریافت تصاویری از این نقاط، منشأ درد و بیماری را تشخیص می‌دهند و برای درمان عارضه به وجود آمده اقدام می‌کنند. آیا می‌دانید لاپاراسکوپی چگونه انجام می‌شود و چه مزایایی نسبت به عمل جراحی باز دارد؟ آیا از عوارض و اقدامات قبل و بعد از عمل آگاهی دارید؟ برای دریافت پاسخ این سؤالات تا انتهای مقاله با ما همراه باشید؛ همچنین می‌توانید برای معاینه و آزمایش‌های مربوطه به مطب دکتر آزاده حسینی متخصص زنان در تهران مراجعه کنید.

 لاپاراسکوپی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لاپاراسکوپی یکی از شیوه‌های درمانی است که برای تشخیص و درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش جراحی که می‌توان گفت از سه دهه پیش رایج شده است، دیگر نیازی به برش‌های بزرگ در قسمت‌هایی از شکم برای انجام عمل جراحی نیست؛ بلکه می‌توان با ایجاد یک برش کوچک و فرستادن دستگاه لاپاراسکوپ، نواحی داخلی شکم و لگن را بررسی کرد. در عمل لاپاراسکوپی فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد و سپس توسط سوزن‌های مخصوصی شکم را پر از گاز کربن دی اکسید می‌کنند؛ این عمل به این خاطر صورت می‌گیرد که دیواره شکم از اندام‌های داخلی به اندازه کافی فاصله بگیرد. بعد از آن برشی بر روی پوست ایجاد کرده و از طریق آن دستگاه لاپاراسکوپ را وارد شکم می‌کنند. این دستگاه بعد از قرار گرفتن در محل مورد نظر، تصاویر شفافی از داخل شکم را به نمایش می‌گذارد.

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان چیست؟

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان نیز برای تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به زنان و بررسی مشکلات احتمالی موجود در رحم و تخمدان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر دچار مشکلی بخصوص در رحم و یا تخمدان خود باشید، برش کوچکی زیر ناف ایجاد شده و این دستگاه وارد شکم و لگن می‌شود. به‌طور کلی لاپاراسکوپی برای بررسی موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

– لاپاراسکوپی جهت تشخیص و درمان مشکلات ناباروری خانم‌ها

– درمان افتادگی رحم

– درمان بارداری خارج از رحم

– درمان کیست‌ها و تومورهای تخمدان

– هیسترکتومی (برداشتن رحم)

– اوفورکتومی (برداشتن تخمدان‌ها)

– درمان فیبروم‌های رحم از طریق برداشتن آن‌ها

نحوه انجام لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

در این عمل جراحی همان‌طور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، دستگاه لاپاراسکوپ از طریق ایجاد یک برش کوچک در ناحیه‌ای که قرار است مورد بررسی قرار بگیرد وارد بدن می‌شود. این دستگاه با دوربینی که بر روی آن متصل است، تصاویر واضح و شفافی از نواحی داخلی لگن و شکم در اختیار جراح قرار می‌دهد و بدین ترتیب منشأ مشکلات بررسی و برای درمان آن اقدام می‌شود. در حالت کلی این روش زمانی استفاده می‌شود که دیگر روش‌های جراحی بازدهی مناسبی ندارند.

به طور مثال اگر در نواحی لگن و شکم خود دچار دردهای مزمنی باشید، به احتمال زیاد برای تشخیص منبع درد لاپاراسکوپی انجام می‌شود. علاوه بر بررسی رحم و تخمدان، یکی‌دیگر از موارد کاربرد این روش تشخیص سرطان اندام‌های داخلی مانند سرطان کبد و پانکراس است. همچنین برای درمان اختلالات کف لگن مانند بی‌اختیاری ادرار ، پرولاپس ارگان لگنی و عفونت لگن نیز می‌توان این روش را پیش گرفت.

 

عوارض لاپاراسکوپی

این روش جراحی با تمام برتری‌هایی که نسبت به جراحی باز دارد، در هر صورت یک نوع جراحی است و ممکن است عوارضی نیز برای فرد در پی داشته باشد. با رعایت توصیه‌های پزشکی و اقدامات قبل و بعد از عمل و همچنین انتخاب یک جراح حاذق به راحتی می‌توانید این عوارض را به حداقل کاهش داده و به بهبودی خود بعد از عمل سرعت بیشتری بدهید. برخی از این عوارض عبارت‌اند از:

– عوارض و مشکلات مربوط به بیهوشی مانند حالت تهوع

– ایجاد حساسیت

– امکان آسیب به اندام‌های داخلی مانند روده و مثانه

– ایجاد آسیب‌های عصبی

سخن پایانی

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان یکی از شیوه‌های جراحی است که برای بررسی مشکلات شکم و لگن و تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به رحم و تخمدان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل جراحی به جهت عوارض کمتری که نسبت به عمل جراحی باز دارد بیشتر مورد استقبال افراد قرار گرفته است. به عنوان مثال احتمال ابتلا به عفونت و چسبندگی در لاپاراسکوپی به مراتب از عمل جراحی باز کمتر است.

Call Now Button