علل نازایی در زنان و مردان

مقدمه

این روزها خوش بختانه ناباروری یکی از مشکلاتی است که با راه های درمانی متفاوتی قابل درمان است. در گذشته به دلیل کمبود آگاهی در خصوص علل موثر در بروز این اختلال در زنان و مردان نمی توانستند راهی برای درمان آن نیز بیابند. اما با گذشت زمان، پیشرفت پزشکی و گسترش ابزار آلات پزشکی بسیاری از دلایلی که موجب بروز این مشکل می شوند کشف شد و در مدت زمان کمی توانستند راه درمان و از بین بردن دلیل ناباروری را بیابند.

در این نوشتار برآنیم به مهم ترین علل نازایی در زنان و مردان بپردازیم و مساله ناباروری را یک بار دیگر از منظری متفاوت مورد بررسی قرار دهیم.

علل نازایی در زنان و مردان

ناباروری و یا نازایی در زنان و مردان چیست؟

 به عبارت دیگر ما در چه صورتی می توانیم بگوییم زوج با مشکل نازایی روبرو هستند؟

یکی از مهم ترین نکاتی که باید تمامی عزیزان و زوج های محترم در نظر داشته باشند این است که پزشکان به هر زوجی نابارور و یا نازا نمی گویند. بلکه شرایطی را باید مدنظر قرار داد سپس این برچسب را به زوج زد.

پزشکان به طور کلی معتقدند که اگر زوجی یک سال پیاپی با هم رابطه جنسی داشته باشند و در طول این یک سال هیچ گونه راه های جلوگیری از بارداری را استفاده نکرده باشند و در عین حال باردار هم نشوند این زوج به قطع با مشکل ناباروری یا نازایی مواجه هستند.

در این صورت است که می توانند به پزشک مراجعه کنند و روند درمان ناباروری را آغاز کنند.

*این نکته از این جهت گفته شد که در مواردی شاهد هستیم زوج هایی به پزشکان رجوع می کنند و از ناباروری خود صحبت می کنند. زمانی که پزشک از آنها سوال می کند چه مدت زمانی است به بارداری اقدام کرده اند زمانی کمتر از یک سال را عنوان می کنند. در این شرایط پزشکان توصیه می کنند اقدام برای بارداری یک سال طول بکشد در صورتی که پاسخ مثبتی دریافت نشد در آن هنگام به پزشک مراجعه کنند.

مهم ترین علل نازایی در زنان و مردان

ابتدائا باید این نکته را در خاطر داشته باشید که ناباروری ممکن است یا از سوی مرد باشد و یا از سوی زن. در واقع علل به دو  دسته تقسیم می شوند. ابتدا عللی که به مردان مربوط می شوند و مرد باید تحت درمان قرار گیرد، دوم عللی که از زنان ناشی می شود و زنان باید تحت درمان قرار گیرند.

علل نازایی در زنان

  1. مشکل در روند تخمک گذاری

این مشکل در واقع حاکی از این است که زنی نتواند به درستی تخمک گذاری انجام دهد در نهایت نمی تواند اسپرم هایی که از مرد دریافت می کند را بارور سازد.

در این موارد راه درمان این است که بتوانیم در جهت تحریک تخمک گذاری اقداماتی را انجام دهیم.

*نکته ای که قابل ذکر است این است که درصد زیادی از ناباروری ها از اختلال در روند تخمک گذاری ناشی می شود و این عامل مهم ترین دلیل برای نازایی در زنان است.

سایر مقالات مفید:

چه کسانی کاندیدای مناسب برای IVF هستند؟

آیا درمان مشکلات ناباروری با روش هیستروسکوپی امکان پذیر است؟

  1. مشکل در لوله های رحمی

این مشکل باعث می شود اسپرم ها به درستی در داخل رحم وارد نشود در نتیجه لقاح غیر ممکن خواهد بود.

مسدود بودن لوله های رحمی در نتیجه علل مختلفی ایجاد می شود. از جمله آندومتریوز، چسبندگی رحم و یا عفونت های داخلی.

  1. آندومتریوز

این موضوع از دیگر عارضه هایی است که مانعی بر سر راه بارداری زنان است. آندومتریوز مشکلی است که در طی آن دیواره های رحم که آندومتر نامیده می شود رشد زیادی دارد تا جایی که تمامی فضایی داخلی رحم را می پوشاند و در روند تخمک گذاری تاثیری جدی دارد. در نتیجه نمی توان لقاح موفقی داشت و بارداری غیر ممکن می شود.

در ادامه بخوانید:

آیا آندومتریوز را می توان با لاپاراسکوپی درمان کرد؟

  1. مشکلات دستگاه خودایمنی بدن

در این موارد بدن در هنگام مواجهه با اسپرم آنها را عاملی خارجی و خطرساز برای بدن می دانند در نتیجه فعالیت می کنند تا آن را از بین ببرند. در نتیجه لقاح انجام نمی شود و هرچه اسپرم وارد بدن می شود در نتیجه فعالیت دستگاه خود ایمنی از بین می رود.

دکتر آزاده حسینی متخصص زنان و نازایی در تهران در زمینه درمان ناباروری،  درمان بیماری های زنان و… می توانند مشاورات لازم را به شما ارائه نمایند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر آزاده حسینی مراجعه کنید. شماره تماس 88657486

علل نازایی در مردان

  1. میزان ناکافی اسپرم در بارور ساختن تخمک

یکی از عمده دلایلی که وجود دارد این است که افرادی به مقدار لازم اسپرم تولید نمی کنند و نمی توانند لقاح درستی را داشته باشند.

  1. عدم بلوغ یافتگی اسپرم برای بارور ساختن تخمک

از دیگری دلایل این است که اسپرم های مرد به بلوغی نرسیدند که بتوانند در روند لقاح توانایی باروری تخمک را داشته باشند. در نتیجه لقاح منتفی می شود.

  1. شکل غیر عادی اسپرم ها

اسپرم های مرد در حالت عادی باید شکل به خصوصی داشته باشند تا در  روند لقاح بتوانند موفق عمل کنند در غیر این صورت لقاح به طور کلی منتفی است.

  1. عدم توانایی حرکت درست اسپرم ها

در مواردی مشاهده شده است که اسپرم ها نمی توانند در رحم حرکت درستی داشته باشند و به سمت تخمک ها بروند و آنها را بارور سازند.

  1. بروز بیماری هایی در مردان که در بیضه ها مشکلاتی را ایجاد می کند

بیماریهایی که عفونی هستند مثل اوریون باعث می شوند مسیر اسپرم ها در بیضه ها بسته شود و در نتیجه وی را با مشکل ناباروری روبرو سازد.

درمواردی مشاهده شده است مردانی که در کودکی اوریون گرفته اند و درمانی برای آن انجام نشده است بیضه های آنان را با مشکلاتی روبرو ساخته است که نازایی را در پی داشته است.

نتیجه گیری

در انتها به عنوان سخن پایانی امیدواریم که اطلاعات ارائه شده سومند و مثمر ثمر واقع شود و بتواند مسیر درستی را برای شما ترسیم کند. تا عزیزان بتوانند در جهت درمان مشکلات و ابتدائا تشخیص مشکل خود اقدامات درستی را داشته باشند.

یکی از مهم ترین کارهایی که در مسیر درمان مشکل ناباورری می توانید انجام دهید این است که از بهترین پزشکان و نیز معتبر ترین مراکز در جهت درمان یاری جویید تا نتیجه بخشی راه های درمانی میسر شود.

Call Now Button