زایمان طبیعی

زمانی که لحظه تولد نوزاد شما نزدیک باشد هر مقدار که آگاهی بیشتری درباره روند زایمان داشته باشید می توانید به راحتی با اتفاقات احتمالی مواجه شوید. فرقی نمی کند زایمان شما سزارین باشد یا طبیعی در هر دو مورد شما نیازمند کسب شناخت و آگاهی لازم خواهید بود.

قطعا تا به این لحظه متخصص زنان و زایمان شما اطلاعات مهم و مفیدی را در اختیارتان قرار داده است اما خواندن این نوشتار می تواند شما را با ابعاد گسترده تری از زایمان طبیعی آشنا کند.

بله زایمان طبیعی، نوعی از زایمان که مادران به علت شنیدن باور های غلط درباره آن از انتخاب آن بیم دارند. عوارض زایمان طبیعی، خطرات احتمالی و تحمل درد های شدید از جمله فاکتور هایی است که مادران را در انجام آن با تردید مواجه می کند.

ما در این نوشتار بر آن شدیم با بررسی عمیق پیرامون این نوع زایمان قدری به آسودگی خیال مادرانی که مایل به انجام این زایمان هستند کمک کنیم. در ادامه با ما همراه باشید:

زایمان-طبیعی

زایمان طبیعی

در حال حاضر آنچه متخصصین زنان و زایمان به عنوان بهترین روش زایمان معرفی می کنند زایمان طبیعی است. گرچه این نوع زایمان نیز خطرات احتمالی متعددی را به دنبال دارد، اما به جهت مزایایی که برای نوزاد و مادر خواهد داشت بر زایمان سزارین ترجیح داده می شود.

اما در خصوص زایمان طبیعی باید بیان کنیم زمان مشخصی را نمی توان در آن پیش بینی کرد. در واقع آنچه متخصص زنان به عنوان زمان زایمان برای مادران در نظر می گیرد زمان تقریبی خواهد بود. این مادران هستند که با تجربه برخی نشانه ها متوجه زمان تولد فرزند خود خواهند شد.

نشانه های پیش از زایمان را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

علائم تولد نوزاد در زایمان طبیعی

احساس سبکی و تغییر شکل شکم

زمانی که جنین در شکم به سمت پایین حرکت می کند؛ سر در قسمت انتهایی شکم قرار می گیرد. این حرکت موجب سهولت تنفس در مادر خواهد شد و احساس سبکی را ایجاد خواهد کرد.

این نشانه ممکن است خبر از آغاز زایمان در یک هفته آینده و یا چند ساعت آینده را دهد.

خروج ترشحات از واژن

برای جلوگیری از ورود عفونت به ناحیه واژن در دوران بارداری و انتقال آن به جنین، ترشحی صورتی رنگ که با خون همراه است دهانه رحم را در بر می گیرد. زمانی که تولد نوزاد نزدیک باشد این ترشح مشاهده خواهد شد.

سایر مقالات مفید:

آیا تنبلی تخمدان باعث ناباروری می شود؟

برای درمان گشادی واژن چه کنیم؟

پاره شدن کیسه آب

این نشانه از علائم شایع نزدیکی به زمان تولد است. پاره شدن کیسه آب ممکن است از یک تا چند ساعت قبل از زایمان آغاز شود.

انقباض ناحیه رحم

انقباض عضلات رحم در طول دوران بارداری شایع است و اما اگر در ماه آخر این انقباض ها با فاصله کوتاه و منظم تجربه شود می تواند نشان دهنده زمان تولد نوزاد باشد.

ابتلا به اسهال

تکرر ادرار ناشی از تغییر وضعیت جنین در شکم و ابتلا به اسهال نیز از نشانه های تولد نزدیک است.

مراحل زایمان طبیعی

شاید برای مادران جالب باشد که قبل از تجربه زایمان مراحل آن را بدانند. زمانی که مادران از قرار گیری در مرحله مشخص زایمان آگاهی داشته باشند به راحتی می توانند با پیش بینی مراحل بعدیف زایمان بی دردسر تری را تجربه کنند.

مراحل زایمان طبیعی از قرار زیر است:

مرحله ابتدایی

در مرحله ابتدایی زایمان شاهد سه مرحله جداگانه نهفته ، فعال و انتقالی هستیم.

مرحله نهفته

این مرحله در واقع طولانی ترین مرحله زایمان است، اما از مراحل دیگر شدت کمتری دارد. در این مرحله میزان انقباضات ماهیچه های رحم بیشتر شده تا به باز شدن دهانه رحم کمک شود.

دکتر آزاده حسینی متخصص زنان و نازایی در تهران در زمینه درمان ناباروری،  درمان بیماری های زنان و… می توانند مشاورات لازم را به شما ارائه نمایند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر آزاده حسینی مراجعه کنید. شماره تماس 88657486

مرحله فعال

ابتدای تجربه درد در این مرحله خواهد بود. انقباضات در این مرحله بیشتر شده و دهانه رحم نازک تر خواهد شد. در مرحله فعال احساس فشار به ناحیه مقعد نیز تجربه خواهد شد.

مرحله انتقال

درد در این مرحله بیش از مرحله قبل است و انقباضات نیز شدت می گیرد. دهانه رحم در این مرحله به میزان 10 سانتی متر باز خواهد شد.

مرحله میانی

در این مرحله دهانه رحم به طور کامل باز شده و جنین خارج خواهد شد.

دقیقا در همین مرحله است که پزشک شما را به تنفس های طولانی و ایجاد فشار ترغیب خواهد کرد. مادر با وارد کردن فشار می تواند خروج نوزاد را راحت تر کند. زمانی که نوزاد وارد کانال زایمان شود با کمک پزشک سر نوزاد خارج می شود . در این هنگام پزشک مایع آمونیاک موجود در بینی نوزاد را خارج خواهد کرد وسپس برای خروج کامل نوزاد اقدام می کند.

مرحله نهایی

در این مرحله پس از خروج کامل نوزاد جفت همراه او نیز خارج می شود.

بانوان به یاد داشته باشند که زمان سپری شده برای زایمان در افراد مختلف به مانند یکدیگر نیست. این امر بستگی به تعداد زایمان های قبلی، اندازه نوزاد و وضعیت جنین در رحم خواهد داشت.

آیا زایمان طبیعی بدون درد امکان دارد؟

درد ناشی از زایمان طبیعی موجب شده بانوان از انجام ان صرف نظر کنند و در واقع از مزیت های آن به این علت چشم پوشی کنند. اما در حاضر حاضر روش های بسیاری به وجود آمده که می تواند درد این نوع زایمان را به حداقل برساند.

از جمله اقداماتی که می توان برای کاهش درد زایمان طبیعی انجام داد، تزریق دارو های ضد درد به ستون فقرات است.

در این روش متخصص با ایجاد بی حسی اپیدورال موجب بی حسی در قسمت تحتانی بدن خواهد شد. از این رو مادر علاوه بر برخورداری از مزیت های زایمان طبیعی می تواند تولد نوزاد خود را بدون هیچ گونه دردی به دنیا آورد.

برای انجام این روش ابتدا در ناحیه اپیدورال ستون فقرات سوزن تو خالی را قرار می دهند و در نهایت با انتقال داروی ضد درد اعصاب این ناحیه را سرکوب می کنند. در نتیجه زایمان طبیعی بدون احساس درد انجام خواهد شد.

Call Now Button