درمان ناباروری

بسیاری از زوجین برای باردار شدن به مشکل بر می خورند، این اتفاق می‌تواند بعد از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده رخ بدهد. بسیاری از افراد بعد از رویارویی با این مشکل مایوس می شوند. اما خوش بختانه با پیشرفت های علم پزشکی، ناباروری قابل درمان است و‌ زوجین می توانند از داشتن فرزند بهره مند شوند.

ناباروری می تواند منجر به بروز مشکلات روانی و‌ احساسی برای زوجین شود. اما شما نباید امید خود را از دست دهید و‌ بدانید که در این راه تنها نیستید.

روش های درمانی موثر و ایمنی برای ناباروری وجود دارد، از جمله: مصرف دارو و یا روش‌های جراحی مانند  IVF و IUI.

درمان-ناباروری

ناباروری چیست؟

عدم موفقیت در بارداری، بعد از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده و یا ناتوانی در حفظ بارداری، به عنوان ناباروری تشخیص داده خواهد شد.

علل ناباروری

احتمال ناباروری با بالا رفتن سن بیشتر می شود. حدود یک سوم زوجینی که خانم بالای سی و پنج سال است، می توانند با مشکلات ناباروری روبرو شوند. آقایان بالای چهل سال نیز معمولا با مشکلات باروری روبرو خواهند شد.

مصرف زیاد از حد مشروبات الکلی و ‌استعمال دخانیات از جمله عواملی هستند که احتمال ناباروری را افزایش می‌دهند.

چه زمانی باید نسبت به انجام تست های ناباروری اقدام کرد؟

در کل، تا یک سال عدم موفقیت در باروری، نیازی به دنبال کردن تست های تشخیصی نیست مگر این که مشکل خاصی دیده شود. با این حال، از آن جایی که سن زن بر ناباروری تاثیر می گذارد، خانم های بالای سی و ‌پنج سال، بعد از شش ماه عدم موفقیت، باید برای انجام تست و ‌ارزیابی های بیشتر به پزشک مراجعه کنند.

خانم هایی که سابقه:

  • سیکل قاعدگی نامنظم
  • سابقه سقط جنین
  • بیماری التهابی لگن
  • اندومتریوز
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک
  • فیبروم رحم

دارند، حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

ناباروری می تواند از طرف مرد و یا زن باشد و یا ترکیبی از چند فاکتور در هر دو زوج.

اولین مرحله در یافتن راه حل، ارزیابی ناباروری می باشد. تست های تشخیصی به درمان موثر و‌ مناسب کمک می کنند.

سایر مقالات مفید:

چگونه تنبلی تخمدان را درمان کنیم؟

هیستروسکوپی در چه مواردی تجویز می شود؟

تست های ناباروری در مردان

در حدود سی درصد موارد، ناباروری از طرف مرد است. ناباروری در مردان می تواند به دلیل مشکل در تولید اسپرم و یا انتقال اسپرم باشد.

آنالیز مایع منی، می تواند به تعیین علل ناباروری در مردان کمک کند.

تست ناباروری در خانم ها

خانم ها برای بارداری، باید سیستم تناسلی سالمی داشته باشند. ناباروری در خانم ها اغلب به دلیل مشکلات مربوط به تخمک گذاری و برهم خوردن نظم هورمون ها می باشد.

انسداد لوله های فالوپ و یا ناهنجاری های رحمی از دیگر دلایل بروز ناباروری در خانم هاست.

گاهی نیاز است چندین تست انجام شود تا علت اصلی این اختلال مشخص شود. تست هایی از قبیل آزمایش خون، اولتراسوند لگنی و هیستروسالپنوگرافی. تستی که با استفاده از اشعه ایکس انجام می شود و مشخص می شود که آیا لوله های فالوپ باز هستند یا بسته.

دکتر آزاده حسینی متخصص زنان و نازایی در تهران در زمینه درمان ناباروری،  درمان بیماری های زنان و… می توانند مشاورات لازم را به شما ارائه نمایند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر آزاده حسینی مراجعه کنید. شماره تماس 88657486

درمان نابارروری

درمان ناباروری می تواند شامل مصرف دارو به منظور تحریک تخمک گذاری، لقاح داخل رحمی (IUI) و لقاح خارج رحمی (IVF) باشد. درمان مناسب با توجه به علت بروز ناباروری در نظر گرفته خواهد شد.

مصرف دارو

معمولا داروهایی به منظور تحریک تخمک گذاری برای خانم در نظر گرفته می شود، به خصوص در مواردی که مشکلات هورمونی وجود داشته باشد. این داروها هنگام درمان با IUI نیز تجویز می شوند. در چنین شرایطی، هدف از مصرف دارو، افزایش تعداد اسپرم هایی است که به تخمک بارور می رسند.

لقاح خارج رحمی (IVF)

لقاح خارج رحمی، موثرترین روش در درمان ناباروری است. در این روش، تخمک ها طی روش سرپایی از تخمدان ها برداشته و در محیط آزمایشگاهی با اسپرم لقاح داده می شوند. تخمک های بارور و یا رویان، طی پنج تا شش روز رشد خواهند کرد.

در نهایت، رویان در رحم مادر کاشته می شود تا بارداری اتفاق بیفتد.

میزان درصد موفقیت این روش، به عواملی از قبیل سن مادر بستگی دارد.

در لقاح خارج رحمی می توان از تخمک های اهدایی و یا تخمک هایی که قبلا فریز شده اند، نیز استفاده کرد.

تخمک  فریز شده

این روزها بسیاری از خانم ها تا سی و یا حتی چهل سالگی باردار نمی شوند. در صورتی که تخمک ها کیفیت خوب و مناسبی داشته می شوند می توانند در سنین پایین تر، فریز شوند تا شانس باروری در سنین بالاتر بیشتر باشد.

لقاح داخل رحمی (IUI)

در این روش، اسپرم ها از بدن مرد گرفته و مستقیما داخل رحم کاشته می شوند. این روش زمانی تجویز می شود که علت ناباروری مشخص نباشد و یا فاکتورهای مردانه دخیل باشند.

در برخی شرایط، جراحی به منظور رفع مشکلات موثر در بروز ناباروری از سوی پزشک تجویز می شوند. روش هایی از قبیل:

  • هیستروسکوپی به منظور درمان فیبروم و یا چسبندگی رحم
  • میومکتومی به منظور درمان فیبروم رحم
  • لاپاراسکوپی به منظور درمان اندومتریوز. اندومتریوز، اختلالی است که در آن، لایه های رحم خارج از بافت رحم به رشد خود ادامه می دهند. این اختلال می تواند با درد، نامنظم شدن سیکل قاعدگی و گاها ناباروری همراه باشد.

در پایان این که،

بسیاری از زوجین بعد از یک سال رابطه جنسی محافظت نشده، موفق به بارداری نمی شوند. در چنین شرایطی، توصیه می شود جهت تعیین علت و درمان موثرتر، به متخصص زنان مراجعه شود. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که ناباروری می تواند هم از طرف مرد و هم از طرف زن باشد.

با انجام تست ها و ارزیابی های ناباروری در هر دو زوجین و تعیین علت، درمان مناسب آغاز خواهد شد. ممکن است پروسه درمان کمی طولانی باشد، اما قطعا نتایج درخشان و موفقی را به همراه خواهد داشت.

Call Now Button