درمان ناباروری با IVF

برای درمان ناباروی روش های بسیاری ارائه شده است که هر کدام مزایای منحصر به فردی دارند و با استفاده از این روش ها و کمک متخصصین حاذق ناباروری می توان به این مشکل پایان داد و طعم شیرین بچه دار شدن را چشید.

یکی از این روش ها IVF یا همان لقاح خارج از رحمی است که یک روش آزمایشگاهی محسوب می شود، یکی از مناسب ترین گزینه های درمان نازایی شناخته شده است و از افزایش روز افزون متقاضیان این روش می توان دریافت که این روش چقدر موفقیت آمیز بوده است. در این نوشتار قصد داریم در مورد درمان ناباروری با روش آزمایشگاهی و لقاح خارج از رحمی سخن بگوییم، همینطور به سوالات و ابهاماتی که در این خصوص در ذهن مخاطبین نقش بسته است پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

درمان ناباروری با IVF

نازایی چیست؟

به طور کلی می توان گفت تلاش برای باروری با برقراری رابطه جنسی مکرر بدون هیچ گونه لوازم جلوگیری از بارداری به مدت حداقل 2 سال و عدم موفقیت در بارداری، ناباروری یا نازایی می گویند.

نازایی ممکن است هم در زن باشد  هم در مرد، بنابراین زن و مرد قبل از انجام آزمایش های تشخیصی و بررسی علت ناباروری، هر دو به یک اندازه در ناباروری سهیم هستند. اما پس از تلاش برای بارور شدن و عدم موفقیت در آن، زوجین تصمیم می گیرند با روش های موثری اقدام به درمان کمک کنند.

درمان ناباروری با روش لقاح خارج از رحمی

یکی از درمان های رایج در میان ناباروران، درمان ناباروری با IVF است، این درمان تحت شرایطی خاص و در محیط آزمایشگاهی انجام می شود. به عنوان یک روش ایمن و کم خطر شناخته شده است، از این روش زمانی استفاده می شود که هر گونه اقدامات درمانی ساده تری مانند دارو درمانی یا روش IUI موفق عمل نکره باشند. کمک از روش لقاح خارج از رحمی هیچ گونه محدودیتی به همراه ندارد و هر نوع زوجی با هر شرایطی می توانند از آن بهره مند شوند، بدون این که کوچک ترین عوارض جانبی آن ها را مورد تهدید قرار دهد.

درمان ناباروری با روش IVF چگونه انجام می شود؟

در این روش درمانی در ابتدا با مراجعه به پزشک متخصص درمان ناباروری و بررسی و ارزیابی نتایج آزمایش های انجام  شده اقدام به شروع درمان می کنند، سپس با مصرف دارو هایی برای فعال سازی تولید تخمک و اسپرم برای مدتی که قصد استخراج اسپرم را داریم و در ادامه با افزایش تعداد اسپرم ها اقدام به خارج سازی آن ها از بدن مرد می کنند و سپس در شرایط خاص آزمایشگاه فریز می شوند تا تخمک زن هم آماده ی باروری شود، تا بعد از گذشت مدتی برای استراحت هر دو طرف، آمادگی لازم برای لقاح مصنوعی را داشته باشند، سپس در محیط کاملا بهداشتی و مراقبت شده تخمک و اسپرم با یک دیگر ترکیب می شوند و عمل لقاح شکل می گیرد، تخمک بارور شده به مدت 2-5 روز در محیط خارج از رحمی نگهداری می شود تا رشد و نمو کند.

در مرحله ی بعدی که به عنوان مرحله نهایی از آن یاد می شود، فرآیند انتقال جنین به رحم است.

در این مرحله آن دسته از تخمک هایی که توانایی تشکیل جنین را دارند و همچنین زن باید در شرایط مناسب زمانی باشد به طوری که سیکل عادت ماهانه خود را به پایان رسانده باشد تا بتواند جنین را در رحم خود نگهداری کند.

نکاتی در خصوص فرآیند درمان ناباروری با روش لقاح خارج از رحمی

 • این گونه روش درمان ناباروری بسیار مشابه انجام تست پاپ اسمیر است و بدون هیچ گونه درد و خونریزی، با موفقیت انجام می شود.
 • توجه داشته باشید ممکن است پس از اتمام پروسه انتقال جنین، خونریزی یا لکه بینی در خانم ایجاد شود که در صورت مشاهده باید به پزشک خود مراجعه کند و شرح حال دقیقی از وضعیت خود در اختیار پزشک قرار دهد تا پزشک با بررسی آنها بتواند وضعیت خانم را تحت کنترل قرار دهد.
 • بعد از گذشت مدتی پزشک توصیه می کند خانم برای مطلع شدن از وضعیت جنین، سونوگرافی انجام دهد و طبق نتیجه آن تحت مراقبت قرار بگیرد.
 • یک نکته ای که وجود دارد این است که: در این گونه بارداری ها مراقبت های ویژه ای باید صورت بگیرد و بیش از هر زن بارداری که با روش طبیعی باردار شده است، باید تمامی کارها با مراقبت کامل انجام شوند.
 • مولفه ای که شانس موفقیت آمیز بودن عمل را بیشتر می کند عدم بارداری در گذشته است، به طوری که بهتر است خانم قبلا بارور نشده باشد.

مراقبت های بعد از اهدای تخمک

 • از روش هایی مانند تزریق دارو یا هورمون تراپی که می تواند به لانه گزینی تخمک کمک کند، استفاده کنید.
 • تمامی دستور العمل های ارائه توسط پزشک متخصص زنان و ناباروری را به طور کامل رعایت کنید تا خدای نا کرده مشکلی پیش نیاید.

دکتر آزاده حسینی متخصص زنان و نازایی در تهران در زمینه درمان ناباروری،  درمان بیماری های زنان و… می توانند مشاورات لازم را به شما ارائه نمایند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر آزاده حسینی مراجعه کنید. شماره تماس 88657486

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام چنین روش هایی هستند؟

 • خانم هایی که از مشکلات و بیماری های از قبیل: آندومتریوز رحمی، چسبندگی لوله های فالوپ که مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می شود، رنج می برند می توانند برای حل مشکل خود از این روش کمک بگیرند.
 • کسانی که نقائص ارثی و ژنتیکی دارند.
 • خانم هایی که سقط مکرر را تجربه کرده باشند.
 • زوجین باید بیماری هایی از قبیل هپاتیت یا ایذر نداشته باشند.

جمع بندی مبحث درمان نا باروری با روش لقاح آزمایشگاهی

اگر قصد درمان ناباروری از این طریق را دارید بهتر است از بهترین متخصصین درمان ناباروری و مراکز معتبری که در این زمینه موفق عمل کرده اند کمک بگیرید. می توانید از طریق جستجو در وب سایت های معتبر اقدام به یافتن بهترین متخصص و مرکز ناباروری کنید تا پروسه درمانی موفقیت آمیزی را پشت سر بگذارید.

Call Now Button