چگونه زگیل تناسلی درمان می شود؟

زگیل تناسلی یکی از بیماری های رایجی است که به خصوص در سالهای اخیر بسیار مشاهده می شود، گاهی این مساله علاوه برظاهر ناخوشایند خود می تواند خطرناک هم باشد و موجب آزردگی فرد مبتلا شود، اما جای نگرانی نیست زیرا در این مقاله سعی کرده ایم به بررسی جامع آن بپردازیم و راهکارهای درمانی متعدد را به شما عزیزان معرفی کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

زگیل-تناسلی

حقایقی درباره زگیل تناسلی (عفونت HPV)

 • زگیل تناسلی رشد زگیل هایی به رنگ پوست، صورتی یا قرمز است که در ناحیه تناسلی و ناحیه مقعد آقایان و خانمها مشاهده می شود.
 • زگیل های تناسلی بعضی اوقات به عنوان زگیل های کاندیلوما آکومیناتا یا زگیل های ونیر نیز شناخته می شوند.
 • زگیل های تناسلی شایع ترین بیماری مقاربتی (STD) است که در اثر ویروس ایجاد می شود. این نوع زگیل ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند.
 • زگیل های تناسلی هم مردان و هم خانم ها را تحت تأثیر قرار می دهد و در هر سنی ممکن است رخ دهد.
 • بیشتر مبتلایان به زگیل تناسلی در سنین 17 تا 33 سال قرار دارند. زگیل های تناسلی بسیار مسری هستند. خطر ابتلا به این عفونت از طریقتماس جنسی با شخصی که زگیل تناسلی دارد، رخ می دهد.
 • در كودكان كمتر از سه سال، به نظرمی آید كه زگیل های تناسلی از طریق روش های غیرجنسی مانند تماس مستقیم دست منتقل می شوند. با این وجود، وجود زگیل تناسلی در کودکان باید تردید درباره سوءاستفاده جنسی را ایجاد نماید.
 • تا 20٪ از افراد مبتلا به زگیل تناسلی به دیگر بیماری های مقاربتی (STD) نیز مبتلا هستند.

چه عواملی باعث ایجاد زگیل تناسلی (HPV) می شود؟

زگیل های تناسلی در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. بیش از 100 نوع HPV شناسایی شده اند. حدود 40 نوع از این نوع ها احتمال ایجاد در ناحیه تناسلی را دارند.

بیشتر زگیل های دستگاه تناسلی توسط دو نوع ویروس خاص (HPV-6 و -11) ایجاد می شوند و این نوع HPV ها به عنوان “کم خطر” شناخته می شوند، به این معنی که پتانسیل کمی در ایجاد سرطان دارند. سایر انواع HPV از علل شناخته شده در بروز تغییرات بدخیم و سرطان دهانه رحم در زنان است. HPV-16، یکی از انواع “پرخطر”، و عامل حدود 50٪ از سرطان های دهانه رحم است. انواع HPV 18 ، 31 ، 33 ، 35 ، 39 ، 45 ، 51 ، 52 ، 56 ، 58 ، 59 و 68 انواع دیگر ویروس شناخته شده “پرخطر” هستند. انواع HPV پرخطر همچنین به انواع HPV انکوژنیک نیز گفته می شود.

زگیل های معمولی با زگیل های تناسلی مشابه نیستند و در اثر انواع مختلف HPV ایجاد می شوند که پوست را آلوده می کند.

ذرات ویروسی قادرند از طریق تماس با ناحیه دستگاه تناسلی که در طول فعالیت جنسی رخ می دهد، به پوست و سطوح مخاط نفوذ کنند. پس از حمله سلول ها به HPV، ممکن است یک دوره زمانی حدود چند ماه تا چند سال به وجود آید که در طی آن مدت هیچ نشانه ای از عفونت وجود نداشته باشد.

بطور کلی، حدود دو سوم افرادی که با شریک جنسی مبتلا به زگیل تناسلی خود تماس جنسی دارند، در عرض سه ماه به آن مبتلا می شوند.

زگیل های تناسلی به دلیل افزایش تماس جنسی بدون استفاده از کاندوم، داشتن چند شریک جنسی و داشتن رابطه جنسی در سنین پایین ایجاد می شوند.

سایر مقالات مفید:

تنبلی تخمدان چگونه درمان می شود؟

لاپاراسکوپی چرا انجام می شود؟

علائم و نشانه های زگیل تناسلی (HPV) چیست؟

 • اگرچه زگیل های تناسلی بدون درد هستند، اما ممکن است به دلیل موقعیت قرارگیری، اندازه و یا به دلیل خارش، آزار دهنده باشند.
 • اندازه آنها ممکن است، از کمتر از یک میلی متر (1 میلی متر = 0.039 اینچ) تا چند سانتی متر مربع (1 سانتی متر = 0.39 اینچ) باشد، زمانی که چند زگیل به هم متصل شده اند.
 • زن و مرد مبتلا به زگیل تناسلی اغلب از وجود برجستگی های بدون درد، خارش و ترشح شکایت دارند.
 • به ندرت، خونریزی یا انسداد ادرار ممکن است یکی از مشکلات اصلی هنگام بروز زگیل های تناسلی باشد.
 • بروز زگیل در بیش از یک منطقه، شایع است.
 • ممکن است سابقه بیماریهای مقاربتی قبلی (مقاربت جنسی) وجود داشته باشد.

آیا واکسنی برای جلوگیری از زگیل تناسلی وجود دارد؟

در سال 2006، واکسن HPV (Gardasil) توسط FDA تأیید شد. در حال حاضر برای هر دو جنسیت زن و مرد در سنین 9 تا 26 سال توصیه می شود. مطالعات نشان می دهد که این واکسن در جلوگیری از ابتلا به عفونت چهار نوع HPV رایج (6 ، 11 ، 16 و 18) در زنانی که هیچ نوع تماس قبلی با ویروس نداشته اند بسیار ایمن و مؤثر است. با این وجود، در افرادی که قبلاً به ویروس HPV آلوده شده اند، تاثیر کمتری دارد و از آنها در مقابل همه انوات عفونت HPV محافظت نمی کند. همچنین مطالعاتی در دست است تا مشخص شود كه آیا واكسن در زنان مسن نیز ایمن و مؤثر است یا خیر.

اما از آنجایی که هیچ درمانی 100٪ مؤثر نیست، جلوگیری از شیوع HPV، که باعث زگیل دستگاه تناسلی و برخی از سرطانها ممک است شود، اهمیت دارد. در صورت استفاده از کاندوم، احتمال انتقال زگیل تناسلی کاهش می یابد و فرد آلوده تا زمانی که به طور کامل درمان نشده باید از انجام فعالیت های جنسی خودداری کند.

چه زمانی باید به دنبال درمان زگیل های تناسلی بروید؟

اگر زگیل تناسلی دارید، به یک پزشک متخصص زنان حاذق مراجعه کرده و در مورد روش های درمانی صحبت کنید.

اگر خونریزی زگیل ها با فشار مستقیم کنترل نشود باید توسط یک متخصص زنان مورد معاینه قرار گیرد. همچنین زگیل هایی که مانع از باز شدن مجرای ادراری می شوند و به شما امکان ادرار کردن نمی دهند، یک وضعیت اورژانسی تلقی می شوند و باید در اسرع وقت درمان شود.

آیا آزمایشی برای تشخیص زگیل تناسلی (HPV) وجود دارد؟

تشخیص اغلب براساس یافته های تاریخچه و ظاهر زگیل های دستگاه تناسلی انجام می شود.

 • گاهی اوقات، ضایعات فقط با استفاده از یک تکنیک تقویت کننده به نام آستووایتنینگ قابل مشاهده هستند. این تکنیک شامل استفاده از محلول 5٪ اسید استیک به مدت 5-10 دقیقه در محل مورد نظر است. در این روش نواحی آلوده سفید می شوند.
 • بزرگنمایی منطقه (کولپوسکوپی) ممکن است برای دیدن ضایعات لازم باشد. در خانمها، ممکن است از یک کولپوسکوپ استفاده شود تا بتوان ضایعات را در کانال واژن و دهانه رحم یافت.
 • پاپ اسمیر اغغلب همیشه باید انجام شود تا بتوان شواهدی از عفونت HPV و سلولهای غیر طبیعی در دهانه رحم را پیدا کرد.
 • اگر ضایعه مورد نظر غیرمعمول به نظر می رسد یا بعد از درمان مجددا عود کرد، می توان بیوپسی را انجام داد.
 • از آزمایشات ویژه آزمایشگاهی نیز می توان برای تأیید وجود عفونت HPV استفاده کرد.

دکتر آزاده حسینی متخصص زنان و نازایی در تهران در زمینه درمان ناباروری،  درمان بیماری های زنان و… می توانند مشاورات لازم را به شما ارائه نمایند. همچنین می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید یا به پیج اینستاگرام دکتر آزاده حسینی مراجعه کنید. شماره تماس 88657486

درمان زگیل تناسلی (HPV) چیست؟

چگونه زگیل تناسلی درمان می شود؟

هیچ درمان مؤثری برای زگیل تناسلی وجود ندارد. البته تعدادی از گزینه های درمانی وجود دارد. با این حال، هیچ درمانی به طور 100٪ در از بین بردن زگیل و جلوگیری از بازگشت آنها در تمام بیماران مؤثر نیست. همچنین از بین بردن عفونت ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی به محض وقوع ممکن نیست. زگیل های تناسلی ممکن است در بین 10 تا 20 درصد افراد پس از گذشت 10 تا 20 ماه از بین بروند.

 • کرایوتراپی: در این روش با استفاده از نیتروژن مایع یا “کرایو پاراب” زگیل منجمد می شود. این کار یک روش درمانی عالی محسوب می شود زیرا میزان پاسخ بالاست و عوارض کمی دارد.
 • درمان با لیزر: این روش درمانی برای زگیل های تناسلی گسترده استفاده می شود. ممکن است به بیهوشی موضعی، منطقه ای یا عمومی نیاز باشد. لیزر از نظر فیزیکی ضایعه ناشی از HPV را از بین می برد. معایب آن شامل هزینه های زیاد، افزایش زمان بهبودی و زخم شدن است.
 • الكتروديسيكاسيون: در اين روش از جريان الكتريكي برای از بين بردن زگيل استفاده مي شود. این کار را می توان در مطب با بی حسی موضعی انجام داد.

آیا برای درمان زگیل تناسلی (HPV) جراحی توصیه می شود؟

بریدن زگیل می تواند به در مطب با بی حسی موضعی انجام شود و معمولاً زمانی انجام می شود که زگیل ها از نظر اندازه و تعداد کم باشند. همچنین از بین بردن یا برداشتن زگیل در ریشه کن کردن زگیل تناسلی نسبت به سایر روشهای درمانی مؤثرتر است، اما دارای احتمال عود بالاتری است.

خاتمه

در این مقاله سعی کردیم به بررسی جامع زگیل تناسلی و درمان های متداول و موثر آن بپردازیم. اما همواره توصیه می شود پس از مشاهده علائم فورا به پزشک حاذق برای مشاوره و درمان مراجعه نمایید تا از گسترش بیماری جلوگیری شده و درمان شود.

منبع

https://www.emedicinehealth.com/genital_warts/article_em.htm#what_is_the_outlook_for_a_person_with_genital_warts_hpv

Call Now Button