یکی از دغدغه‌های اصلی مادران باردار در دوران حاملگی و شاید حتی قبل از دوران بارداری این است که کجا زایمان سزارین انجام دهند.  متاسفانه برخی از مادران و حتی پدران برنامه ریزی و تحقیق درستی روی این موضوع ندارند. این قضیه باعث اضطراب مادر در روزهای پایانی بارداری‌اش خواهد شد.  در این مقاله قصد داریم از ویژگی‌های یک مرکز سزارین خوب برایتان بگوییم تا بتوانید به راحتی این دوران زیبا را سپری نمایید.  همانطور که می‌دانید زایمان سزارین،  روشی است که نوزاد با جراحی و یک برش بر روی شکم مادر متولد می‌شود.  اگر در دوران بارداری و زمان زایمان،  یک متخصص زنان خوب و یک مرکز زایمان مناسب را در کنار خود داشته باشید می‌توانید آسانترین زایمان را تجربه نمایید و بهبودی از سزارین برایتان آسانتر خواهد شد.

چرا به زایمان سرازین احتیاج خواهید داشت؟

انجام زایمان طبیعی با تمام مزایایش گاهی به نفع سلامتی مادر،  کودک یا هر دو نیست و برایشان خطرناک است.  در این شرایط برای اینکه مادر و کودک زایمان و شرایط ایمن‌تری داشته باشند،  پزشک سزارین را توصیه می‌کند.  سزارین در اصل در هفته ۳۹ بارداری باید انجام می‌شود.  مگر این که جنین و یا مادر در خطر باشند و با تشخیص پزشک متخصص زودتر اتفاق ‌افتد.  زایمان سزارین در حدود ۱ ساعت به طول می‌انجامد و مانند هر عمل جراحی دیگر یکسری خطرات دارد. شما می‌توانید با انتخاب یک پزشک متبحر و یک مرکز مناسب با امکانات مورد نیاز این جراحی،  از خطرات احتمالی بکاهید.

پزشکان اغلب به دلایل زیر سرازین را انجام می‌دهند:

 • کار زایمان پیشرفتی ندارد، که شایع‌ترین دلیل برای سزارین است.
 • کودک شما در وضعیت غیر طبیعی قرار دارد، از جمله بریچ (پایین به پایین)
 • ضربان قلب غیرطبیعی جنین، که می‌تواند نشانگر پریشانی کودک شما باشد.
 • اندازه جنین و بزرگ بودن آن
 • زایمان‌های متعدد
 • مشکلات جفت یا بند ناف
 • سایر عوارض بارداری یا سلامتی

اهمیت انتخاب یک مرکز خوب برای جراحی سزارین

با توجه به اینکه حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از زایمان‌ها در ایران بصورت سزارین انجام می‌شود و سزارین هم همانند همه جراحی‌ها یکسری عوارض و خطرات دارد بهتر است بیمارستانی را انتخاب نمایید تا شرایط را برای یک زایمان سالم و بدون مشکل برای مادر فراهم کند و مادر و نوزاد در سلامت کامل بیمارستان را ترک کنند.

با توجه به خطرات پیش روی نوزاد مانند مشکلات تنفسی،  جراحات جراحی و خطرات پیش روی مادر از جمله: خونریزی،  از جمله لخته شدن خون و خونریزی پس از زایمان،  واکنش به بیهوشی یا داروهای دیگر،  عفونت ها،  آسیب جراحی،  آسیب به مثانه یا روده،  مشکل ادرار یا عفونت ادراری می‌خواهیم فاکتورهای لازم برای تشخیص و انتخاب یک بیمارستان خوب را با هم بررسی نماییم:

یک بیمارستان خوب باید با وجود تجهیزات پیشرفته و امکانات کافی بتواند رضایت مادران باردار رو به دست آورد و با حضور متخصصان،  پزشکان مجرب و کادر پزشکی متعهد،  محیطی امن و صمیمی‌را برای مادر و کودک فراهم نمایند.

یک مرکز زایمان خوب در تهران چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک مرکز زایمان خوب در تهران چه ویژگی‌هایی دارد؟

الزاما گران بودن و بالا بودن هزینه‌های یک بیمارستان نشان دهنده کیفیت بالای آن نیست.  بلکه یک بیمارستان خوب باید سرویس متناسب با نیاز شما را ارائه دهد. همچنبن فضای خوب و ایمنی را برای مادر و کودک فراهم نماید.

پس از اینکه از بارداری خود مطمین شدید،  بهترین بیمارستان برای سزارین تهران را پیدا نمایید. برای اطلاع از بهترین بیمارستان‌ها باید خدماتی که آن مرکز در بخش زنان و نیز برای جراحی سزارین ارائه می‌کند را بررسی نمایید.  همچنین در انتخاب پزشکی که عمل سزارین شما را انجام خواهد داد نیز دقت داشته کنید.  چون علاوه بر تبحر و تخصص باید با بیمارستان مورد نظر شما همکاری داشته باشد.

یک مرکز زایمان خوب باید از بخش‌های مختلفی برخوردار باشد و به کلینیک‌‌های زیر مجهز باشد:

 • نازائی
 • زنان
 • بارداری‌‌های پرخطر
 • بخش‌ تخصصی نوزادان
 • بخش‌‌های تخصصی اورولوژی نوزادان و اطفال
 • جراحی‌ زنان
 • غربالگری
 • بخش نوزادان نارس
 • حاملگی‌‌های پرخطر
 • اختلالات غدد
 • سرطان‌‌های دستگاه تولید مثل
 • کلینیک پستان
 • کلینیک مشاوره ژنتیک
 • کلینیک جراحی پلاستیک شکم
 • و…

ضرورت بخش NICU در بیمارستان موردنظر برای سزارین

همه امکانات و بخش‌های نام برده شده در پاراگراف قبل اهمیت بالایی دارند ولی برخورداری بیمارستان شما از بخش NICUیا همان بخش ویژه نوزادان از مهمترین آنها می‌باشد.  در بیمارستان‌هایی با امکانات و تجهیزات پیشرفته علاوه بر وجود متخصص نوزادان،  بخش ویژه نوزادان هم وجود دارد.  به همین دلیل مراقبت از کودک و مادر در بهترین شرایط انجام می‌گردد.  در بیمارستان‌هایی که امکانات متوسط و یا پایین‌تری دارند معمولاً این بخش وجود ندارد.

اگر خانم بارداری شرایط زیر را داشته باشد،  احتمال زایمان زودرس‌ برایش بیشتر است و حتما باید در یک بیمارستان مجهز سزارین،  زایمان نماید.

 • مادرانی که بارداری چند قلویی دارند.
 • مادرانی که مسمومیت بارداری شدید داشتند.
 • اگر زایمان‌های قبلی به صورت سزارین بوده است.
 • خانم‌هایی که به دلیل مشکل ناباروری تحت شرایط خاص باردار شدند.

علاوه بر تمام امکانات و بخش‌های نام برده شده عوامل دیگری در داشتن تجربه خوب از یک زایمان دخیل است.  عواملی همچون امکان ارتباط آسان با پذيرش و ايستگاه پرستاري،  دارا بودن اتاق آماده سازي بيمار،  اتاق ریکاوری مجزا،  اتاق درد مناسب،  آموزش شیردهی و. . .

اهمیت اتاق درد و نزدیک بودن آن به اتاق زایمان

اتاق درد اتاقی است با فضای مناسب،  کافی و تعداد تخت‌های مناسب که مادر باردار تا قبل رفتن به اتاق زایمان در آن می‌ماند.  حتماً باید در اتاق درد سرویس بهداشتی تعبیه شود.  همچنین باید به ایستگاه پرستاری و قسمت مرکزی بیمارستان نزدیک باشد. ایستگاه پرستاری نیز باید نظارت کافی بر مادرانی که در آن اتاق هستند داشته باشد.

شیردهی موفق با طرح بیمارستان دوستدار کودک

این طرح تلاشی است جهانی برای بهبود نقش مادری و یاری رساندن به مادران شیرده و نوزاد برای آغاز بهتر زندگی.  اجرای طرح بیمارستانی دوستدار کودک و مادر،  یکی دیگر از فاکتورهای بهترین بیمارستان سزارین می‌باشد.  در این طرح باید ابدا آموزش شیردهی انجام شود و پس از بدنیا آمدن نوزاد به مادر در شیر دادن به او کمک گردد.

آیا همسر می‌تواند زمان سزارین در کنار مادر باشد؟

از آنجایی که مادر در لحظات پر استرس زایمان نیاز به یک همدم و فضایی آرام دارد،  خوب است که همسرش برای افزایش آرامش کنارش بماند.  البته این در صورتی امکان دارد که عمل سزارین با بیحسی موضعی انجام گردد،  اگر مادر بیهوشی عمومی‌گرفته باشد از همسر خواسته می‌شود تا در یک اتاق دیگر منتظر باشد.

سزارین و مراقبت‌های مهم بعد از عمل سزارین

سزارین و مراقبت‌های مهم بعد از عمل سزارین

زایمان یک حس ناب و خوشایند برای هر زنی است که اگر بصورت سزارین انجام شود با درد بیشتری همراه است و نیاز به مراقبت دقیقتری دارد.  همانطور که می‌دانید سزارین نوعی جراحی است که بعد از بیهوشی عمومی‌یا با بیحسی از ناحیه کمر ،  رحم باز شده و جنین متولد می‌شود.
بعد از عمل سزارین و ترخیص مادر و کودک از بیمارستان مراقبت از آنان در منزل آغاز می‌شود تا این دوران را به راحتی و سلامتی طی نمایند:

شیر دادن به نوزاد پس از سزارین

شیر دادن به نوزاد در ساعات اولیه کمی‌سخت است و نیاز به صبوری مادر و کمک اطرافیان دارد.  مادر باید بطور مرتب از هر دو سینه به نوزادش شیر دهید.  با حوله گرم می‌توان به تسکین سینه کمک کرد.  شستشوی نوک سینه با آب ولرم،  قبل و بعد از شیردهی برای پیشگیری از آلودگی مهم و ضروری است.

ضدعفونی کردن پانسمان

اگر پانسمان ضد آب بود می‌توان به مدت کوتاه و ایستاده حمام کرد در غیر اینصورت تا سه روز نباید محل جراحی با آب تماس پیدا نماید.  بعد از روز سوم می‌توانید پانسمان را بردارید و با یک دوش کوتاه بخیه‌های محل عمل را با شامپو بشویید و سریع (با کمک سشوار خشک) کنید.  زین پس باید روزانه این محل شسته و سپس خشک شود.

تغذیه مادر پس از سزارین

مادر باید سعی کند تا سه روز پس از سزارین غذاهای نفاخ مثل میوه خام،  آب میوه خام و صنعتی،  حبوبات،  پلو و خورشت را مصرف نکند.  غذاهای آبپز شده و مقوی بهترین گزینه هستند مانند کباب،  جوجه کباب،  گوشت یا مرغ آب پز و سبزیجات و میوه پخته شده.   آب به میزان کافی مصرف شود،  چون بعلت شیردهی و خونریزی بدن به مایعات بیشتری نیاز دارد.

داشتن فعالیت بدنی پس از سزارین مجاز است

فعالیت بدنی در منزل آری ولی کار سنگین ممنوع.  مرتب راه بروید.  راه رفتن هم برای حال روحیتان خوب است و هم از یبوست و نفخ شما جلوگیری می‌نماید.  به یاد بسپارید که استراحت فراموش نشود. استراحت کافی در فواصل فعالیت،  به بهبودی دوران پس از زایمان شما بسیار کمک خواهد کرد.

مصرف به اندازه مسکن نه بیشتر

با توجه به جراحتی که در بدن دارید طی چند روز بعد از زایمان به مسکن نیاز خواهید داشت.  پس در صورت نیاز از اینکه درخواست مسکن نمایید،  خجالت نکشید زیرا کنترل به هنگام درد،  شما را آرام‌تر خواهد کرد و برای رسیدگی به نوزادتان و شیر دادن به او و حتی به راه افتادن خودتان کمک می‌شود.

گاهی پیش می‌آید که خونریزی بعد از سزارین کمی‌بیشتر از خونریزی قاعدگی شود. جای نگرانی نیست و این اتفاق کاملا طبیعی است. اما اگر این خونریزی پس از ۴۰ روز ادامه داشت غیر طبیعی می‌باشد. حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

امیدوارم با انتخاب بهترین و مناسبترین بیمارستان برای سزارین در تهران و نیز با استفاده از نکات مراقبتی،  بتوانید کودک عزیزتان را در محیطی آرام،  تمیز و مدرن به دنیا بیاورید و از تجربه مادر شدن خود لذت بیشتری ببرید.

Call Now Button